Віруси- внутрішньоклітинні паразити

Урок формує в учнів знань про позаклітинних формах життя - віруси, розкриває особливості внутрішньоклітинного паразитизму вірусів, характеризує особливості, будова і життєдіяльність вірусо, розкриває механізм проникнення вірусів в клітину, рассмотриваются особливості розмноження вірусів, небезпеки вірусних інфекцій (СНІД, грип, і т.д .) і про профілактичні захворювань.
Урок біології в 9 класі
ГБОУ ліцей 369 Красносільського району Санкт Харкова
Мета: формування в учнів знань про позаклітинних формах життя - віруси.
Завдання. розкрити особливості внутрішньоклітинного паразитизму вірусів; охарактеризувати особливості, будова і життєдіяльність вірусів; розкрити механізм проникнення вірусів в клітину; розглянути особливості розмноження вірусів; повідомити про небезпеку вірусних інфекцій (СНІД, грип, і т.д.) і про профілактику захворювань.
Тип уроку. вивчення нового матеріалу
Устаткування. таблиця «Будова вірусів», «Бактеріофаги», мультимедійна презентація, комп'ютер.
Розум і здоров'я дорожче за все.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація теми. Постановка проблемного питання.
Учитель: Сьогодні на уроці ми познайомимося з унікальними організмами невидимого нам світу - вірусами, які є неклітинні формами життя. Ми розглянемо особливості їх будова і етапи життєдіяльності. Розкриємо особливості внутрішньоклітинного паразитизму вірусів, вивчимо механізм проникнення вірусів в клітину, а так само ви дізнаєтеся про небезпечні вірусні інфекції та про профілактику захворювань. Відкриваємо зошити, записуємо тему уроку.
Взимку ми чуємо таку інформацію, що виникає спалах грипу, віруси швидко вражають людей, щеплення, поставлені від грипу мало допомагають. Чому захиститися від сезонного грипу важко, чому захворювання швидко поширюється, ми сьогодні спробуємо з'ясувати. Поставимо перед собою проблемне питання - чому з вірусами - збудниками захворювань важко вести боротьбу і повністю їх знищити?
Стихійним злом еволюції назвали вчені свехмельчайшіе форми життя, що не мають клітинної будови, значення їх величезне, і багато чого ще не відомо про ці загадкові істот нашої планети. Це позаклітинні форми організмів - віруси. Віруси - латинське слово virus - отрута. Це внутрішньоклітинні паразити, і поза клітиною вони не виявляють жодних властивостей живого.
III. Основнойетап
Давайте згадаємо, що таке організм паразит?
Це організм, який живе за рахунок свого хазяїна.
Як же сталося відкриття вірусів? Хто їх відкрив?
(Слухаємо повідомлення учня)
Учень 1: Історія відкриття вірусів. Кінець 19 століття. Бактеріологія досягла великих успіхів. У цей період вченими відкриті збудники чуми, холери, туберкульозу, дифтерії та інших найбільш часто зустрічаються і широко поширених хвороб. Однак збудників багатьох інших захворювань, в тому числі і дуже небезпечних (наприклад, кір, натуральна віспа, грип, гепатит та ін.), Виявити не вдавалося, хоча про хвороби знали давно.
У 1892 році Дмитро Йосипович Івановський (1864 - 1920), займаючись пошуками збудника хвороби тютюнової мозаїки (хвороба листя рослини тютюну), встановив, що його не видно в мікроскоп навіть при сильному збільшенні і проходить через фільтри, які затримують бактеріальні клітини; він не росте на звичайних штучних поживних середовищах, що застосовуються в бактеріології. Тютюновий сік, прохідний через фільтр не втратив заразних властивостей.
Через багато років вчені дізналися, що віруси менше бактерій в 50 разів, тому вони вільно проходили через фільтр. Іванівський назвав відкриті організми «фільтрівними мікробами», і виявив дві основні властивості вірусів: вони дуже малі, і їх неможливо на відміну від клітин вирощувати на штучних поживних середовищах.
Шість років по тому, в 1898 році незалежно від Іванівського такі ж результати отримав голландський мікробіолог М. Бейерінк. Він зробив висновок, що хвороба мозаїку тютюну викликають не мікроби, а «рідке заразне початок», або фільтр вірус, який розмножується лише в живих організмах. Обидва вчених були частково мають рацію, але почасти й помилялися. Збудником хвороби тютюну виявилися не бактерії, як стверджував Іванівський, але і не рідке заразне початок, як припускав Бейерінк. Причиною хвороби були віруси - особливі організми (від латинського «virus» - отрута). Розміри вірусів від 20 до 300 нм, їх вдалося побачити тільки за допомогою електронного мікроскопа в 30 - ті роки XX століття, вони приблизно в 50 разів менше бактерій. Віруси входять в царство Vira, і поширені повсюдно. Першим сфотографували саме вірус тютюнової мозаїки, який є самим вивченим. Відкриття вірусів поклало початок новій науці - вірусології, що вивчає неклітинні форми організмів.
Учитель. Віруси сильно відрізняються від інших живих організмів. Віруси - це особлива і унікальна форма життя, хоча і примітивна. Віруси часто називають перехідною формою між організмами живої і неживої природи. Коли вірус знаходиться в клітці господаря, він веде себе як живий організм, він знаходиться у внутрішньоклітинної формі, утворює комплекс «вірус - клітина господаря». Якщо вірус знаходиться поза клітини господаря, в яка покоїться позаклітинної формі, він являє собою вірусну частку або віріон. в цьому випадку вірус не проявляє ознак живого організму. (Записи в зошиті)
Форми вірусів можуть бути різними: ниткоподібними, сферичними, паличкоподібними, багатокутними, кубічними, в формі кристала. Окремі вірусні частки - віріони - представляють собою симетричні тіла, всередині кожного віріона знаходиться генетичний матеріал у вигляді ДНК або РНК. (Записи в зошиті)
Зовнішній вигляд вірусу зображений на стор. 38 рис. 15 - вірус герпесу і вірус грипу, на рис. 16 - модель вірусу тютюнової мозаїки. (Робота з підручником Каменський А.А. Кріксунов Е.А. Пасічник В.В. Біологія. Введення в загальну біологію та екологію 9 кл)
Будь-вірус являє собою білкову оболонку, що захищає від дії ферментів, що руйнують нуклеїнові кислоти - капсид (від лат. Слова «capsa» - вмістилище). (Записи в зошиті) Капсид містить рецептори, що розпізнають подібні рецептори в клітинній мембрані «клітини господаря», тому віруси вражають строго певне коло господарів. Всередині капсида поміщені нитки нуклеїнової кислоти, або ДНК або РНК, вони несуть спадкову інформацію. ДНК і РНК можуть бути однонитчатим так і двунитчатую. Зазвичай у клітин рослин або тварин спадкова інформація зосереджена в молекулі ДНК, а у вірусів або в ДНК або в РНК.
У вчених виникло питання, які ж віруси - живі чи неживі організми?
Характерні особливості вірусів