Велика зміна

Декоративно-прикладне мистецтво, нетрадиційний урок майстер-клас "Виготовлення брошки".

Державна бюджетна спеціальне (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я спеціальна (корекційна)
загальноосвітня школа-інтернат № 3 міського округу Дніпродзержинськ

Нетрадиційний урок по темі: майстер - клас «Виготовлення брошки у вигляді квітки з тканини»

Майстер-клас «Виготовлення брошки у вигляді квітки з тканини»
(Об'єднуються три майстерні, учні майстерні декоративно-прикладного мистецтва дають майстер-клас для учнів майстерень швейного та столярної справи)
Мета: Створення умов для формування і активізації творчого потенціалу учнів через майстер-клас.
Завдання: 1. Колективна реалізація в конкретному матеріалі. 2. Технологія роботи з обраним матеріалом (органза, шовк, крепдешин, шифон) 3. Розвиток пізнавального інтересу до декоративно - прикладного мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Порядок проведення: 1. Організаційний момент 3хв. 2. Презентація 10 хв. 3. Робота у творчій майстерні. 22 хв. 4. Заключний етап - закріплення, підбиття підсумків, демонстрація застосування виробу 5 хв.
Устаткування і матеріали:
. індивідуальні картки з технологічною послідовністю виготовлення брошки (буклети);
. матеріали: - смужки тканини довжиною 1-1,5 м .;
- ножиці; - наперсток;
- нитки в колір тканини;
- швейні голки, шпильки;
- для оформлення середини квітки: намистини, гудзики, бісер.
. музичний супровід;
. презентація слайдами.


Хід уроку:
Кабінет мистецтв підготовлений до колективного творчого майстер-класу, оформлений виставками робіт учнів по темі, наочними посібниками необхідними в процесі роботи.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми і мети уроку. Хлопці! Сьогодні ми з вами будемо працювати в творчій майстерні «Творіння» і саме ви будете творцями красивих і оригінальних виробів. Тема нашого уроку «Виготовлення брошки». Мета уроку: ознайомитися з історією виникнення брошки, відпрацювати навички з виконання вироби.
3. Повідомлення матеріалу. Презентація слайдами.
Провідні уроку троє учнів. Двоє учнів ведуть урок, третій - показує слайди.
- Ради вас вітати в нашій творчій майстерні!
Учні розповідають, в цей час демонструються слайди.

Не секрет, що кожні двадцять років мода повертається! Безумовно, щось змінюючи від первісного вигляду і додаючи забавні деталі, вона знову крокує в сучасність.
Ось, наприклад, брошки знову починають користуватися великим попитом навіть у самих вибагливих і примхливих модниць.
Мабуть, брошка, мало найдавніший вид прикрас
1. Спочатку, функцію сучасної брошки виконували шипи різних рослин: після появи на стегнах пов'язок і накидок, необхідно було знайти спосіб все це скріпити, щоб одяг трималася, і не доводилося її весь час поправляти. Потім, на зміну шипів і колючках, прийшли маленькі кістки від риб, дрібних тварин.
1. Сучасні брошки радують нас своїм різноманіттям.
2. Матеріали для виготовлення зараз найрізноманітніші: від тканини і шкіри до золота, срібла і платини.
3. Цей невигадливий аксесуар став звичним прикрасою для нашого одягу, при цьому цілком доступним для всіх, що дозволяє періодично побалувати себе обновкою.
Квіти, створені природою - це прекрасний зразок для наслідування і стимул для творчості.
Живі квіти, на жаль не вічні, термін їх життя обмежений періодом їх цвітіння.
Прагнення людини увічнити цю красу стало поштовхом до появи рукоділля, такий вид творчості, як квіти з тканини.
Ці красиві і оригінальні вироби стануть прикрасою будинку, предметів інтер'єру, одягу і аксесуарів.
Часто красиво виготовлений і вдало підібраний квітка, може не тільки кардинально змінити стиль одягу, але і привнести в образ неповторний шарм.
1. Квіти з тканини своїми руками можна легко виготовити самому. Головне - бажання, старанність і наявність покрокової інструкції виконання роботи.
1. Але перш ніж приступати до навчання, розповімо трохи про історію виникнення штучних квітів. Перші нарциси, троянди і ромашки з тканини з'явилися ще в 3-му столітті до нашої ери.
Звабливі єгиптянки прикрашали штучними квітами свій одяг. Гречанки теж вирішили не відставати від моди і, освоївши рукоділля створювали бутони з тканини.
1. Далі мода на штучні квіти дійшла до Італії.
Звідти до Франції - імперії світової моди. Саме француженки із захватом почали носити одяг, вкриту бутонами з накрохмаленого матеріалу. Тому кожному кравця доводилося мати при майстерні спеціально навчену дівчину, яка займалася тільки тим, що шила штучні квіти.
До 19-го століття дане рукоділля стало настільки популярним, що поширилося на всі залишилися країни, включно з Україною. Особливо любили прикрашати квітами з тканини жіночі капелюшки.
Ми думаємо, що у кожної господині, накопичується велика кількість шматочків тканини, і може хтось не знає як їх утилізувати і що з ними робити.
Сьогодні вам розповімо і покажемо, як використовувати такі тканини як органза, шовк, крепдешин, шифон (демонстрація тканин).
Ми пропонуємо вам в нашій творчій майстерні зробити різні квіточки з тканини (демонстрація квітів).
Ми пропонуємо вам майстер-клас з виготовлення брошки
"Квітка" своїми руками (демонстрація брошки).
1. На цьому уроці ми розповімо вам, як з смужки тканини зробити оригінальну брошку.
Техніка дуже проста, з нею впорається кожен.

Що ж необхідно для нашої роботи:
- смужки тканини довжиною 1-1,5 м.
- ножиці;
- наперсток;
- нитки в колір тканини;
- швейні голки, шпильки;
- для оформлення середини квітки можна використовувати: намистини, гудзики, бісер;
- клейовий пістолет.

Етапи виконання брошки:
1. Взяти шматок тканини, викроїти смужку шириною 10-15 сантиметрів, завдовжки 1-1,5 метра.
2. Подвернуть край тканини всередину.
3. Скласти навпіл смужку тканини. Взяти нитку з голкою і зробити закріпку (вузлик).
4. По всій довжині смужки тканини прошити швом «уперед голку» або смёточним, відступаючи від краю 5-7мм.
5. Прошивши до кінця смужки, потрібно також як і спочатку підвернути край тканини всередину, щоб він був красивим і не обсипався.
6. Ми нанизані смужку тканини на нитку. Робимо зборку, так як шов простий, все дуже добре збирається.
7. Потім потрібно розподілити квіточку: поступово по спіралі закриття збірку.
За формою це троянда - якщо закрутка влаштовує, зробити невелику закріпку двома стежками, щоб збірка не розходилася.
8. Викласти квітка і поступово його закріплювати, зшивати швом «через край». Потрібно звернути увагу на те, щоб всі верстви тканини, всі краї, перебували на одному рівні, щоб квітка вийшов рівний і красивий.
9. Оздоблення квітки: у вигляді брошки. Взяти заготовку для брошки і пришити її до готового квітки.
10. Щоб зворотна сторона виглядала естетично, приклеїмо основу з щільної тканини до готового квітки.
11. Беремо клей і промазуємо пришитий заготовку для брошки і приклеюємо основу.
В результаті нашого оформлення виходять чарівні брошки.
Нехай наші дівчата, мами, бабусі будуть такими чарівними як наші квіти.
Подаруйте або носіть із задоволенням брошки у вигляді квітів.

Фіз. пауза. (Вправи для очей, масаж рук, загальні вправи).
Раз - піднятися, потягнутися,
Два - нагнутися, розігнутися,
Три - в долоні, три бавовни,
Головою три кивка.
На чотири - руки ширше,
П'ять - руками помахати,
Шість - на місце тихо сісти.

Хто з вас відгадає загадки?
Тонка, Одновухого, гостра. (Голка)
З цього відерця можна напитися води. (Наперсток)
По річці простирадла йде пароплав.
За ним така гладь - ні зморшки не бачити. (Праска)
Остра як голка, а шити не годиться. (Шпилька)

Перш ніж приступити до роботи повторимо правила техніки безпечної роботи з голкою і ножицями. Техніка безпечної роботи з голкою і ножицями.
1. Під час роботи бути уважним, не відволікатися і не відволікати інших.
2. Дотримуватися порядок на робочому місці.
3. При роботі з голкою користуватися потрібно чим? (Наперстком)
4. Чи можна гарувати голки і шпильки в одяг?
5. Зберігати голки і шпильки потрібно де? (В ігольніце)
6. Не можна брати голки, нитки, намистини в рот?
7. Чи можна перекушувати нитку зубами?
8. Ножиці під час роботи знаходяться де? як? (Кільцями до себе)
9. Леза ножиць в неробочому стані повинні бути зімкнуті?
10. Передавати ножиці як? (Кільцями вперед з зімкнутими лезами)

4. Практична робота.
Виготовлення брошки це творча праця. Ви тримаєте в руках квіти, налаштуйте душу на радість і спробуйте виразити себе.
А ви хочете спробувати? Тепер приступимо до роботи.
(Учні допомагають виконати вироби іншим учням).
Фіз. пауза.

5. Закріплення.
Закріплення отриманих знань і умінь проводить учень у вигляді гри «Цветик-семицветик», технологічна послідовність на кожному з пелюсток.
1. Взяти прямокутний шматок тканини.
2. Скласти смужку вдвічі.
3. Прошити клапоть сметочнимі швом.
4. Зібрати стрічку по спіралі.
5. Прошити серцевину косим стібком.
6. Пришити або приклеїти до серцевини шпильку.
7. Подаруйте квітка або носіть його з задоволенням!
Для добра трудитися, є чим, похвалитися - учні приміряють готовий виріб.

6. Оцінка знань і умінь.
- учні самостійно оцінюють роботи (самооцінка);
- учні оцінюють роботу сусіда (взаимооценка).
Учитель підводить підсумки практичної роботи:
- досягнення мети уроку;
- як впоралися із завданням;
- розбір помилок;
- кращі роботи;
- виставити оцінки, аргументуючи їх.