Урок з риторики у 2-му класі на тему - ввічливі слова
Тема уроку: Ввічливі слова. Прохання.
Мета уроку: навчити грамотно складати звернення з проханням.
Освітні: навчити вживати різні способи вираження ввічливості; познайомити з етикетних виразами прохання; навчити вибирати доречне для даної ситуації засіб вираження прохання; користуватися інтонацією як засобом ввічливого поводження прохання.
Розвиваючі: розвивати мову дітей, мислення, словниковий запас.
Виховні: виховувати культуру спілкування.
Устаткування: презентація «Ввічливість з малих років» (Додаток 1). мультимедійне обладнання, запис казок А.С. Пушкіна, запис мультфільму «Повернення блудного папуги», «Левеня і черепаха», розповідь В. Осєєва «Чарівне слово» (Додаток 2). картки із завданням, словничок ввічливих слів.
I. Організаційний момент
- Привіт, хлопці! Я рада зустрічі з вами. Привітаємо один одного посмішками.
- Хлопці, як думаєте, у нас звичайний урок? (Ні.) А чому?
- Ви маєте рацію, у нас сьогодні не звичайний урок, а урок-подорож. Підніміть руку ті, хто любить подорожувати. Чому? (Узнаешь щось нове і цікаве.)
- Цю мету поставимо і ми. Сьогодні на уроці - дізнаємося багато нового і відправимося в подорож на кіностудію, яка називається «Ввічливість з малих років». (Додаток 1, Слайд 1)
II. Актуалізація опорних знань. Постановка навчальної проблеми
- Що значить бути ввічливим? (Знати правила.)
- Є такий словник, який називається - тлумачний. У цьому словнику пояснюються значення слів.
- У тлумачному словнику Сергія Івановича Ожегова про ввічливому людині говоритися так: «Важливий - дотримується правил пристойності, вихований». (Додаток 1, Слайд 2)
- А де повинні дотримуватися прищепила пристойності?
- Ввічливість - одне з найважливіших якостей вихованої людини. Раніше слово «вежа» означало «знавець» - той, хто знає правила пристойності і форми вираження доброго ставлення до людей. (Додаток 1, Слайд 2)
- У побуті важливого людини обов'язково присутні слова, які ми називаємо «чарівними». За допомогою цих слів можна навіть сумного або скривдженому людині повернути гарний настрій.
III. мовна розминка
- Подивіться, будь ласка, тут щось написано на двері? (Додаток 1, Слайд 3)
- Прочитайте з різною інтонацією. (Додаток 1, Слайд 3)
Прошу вас, не треба з'їжджати по перилах!
Ви можете в зуби потрапити крокодилам!
Вони причаїлися на кожному майданчику
І всіх, хто з'їжджає, хапають за п'яти.
І тягнуть на дно африканського Нілу.
Прошу вас, не треба з'їжджати по перилах!
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Хлопці, це табличка-загадка. У ній сховалася тема нашого уроку-подорожі. Скажіть, будь ласка, з чим до нас звертаються? Як ви думаєте, чому буде присвячено наше подорож на кіностудію? (Ввічливим словами.)
- Вірно. Тема нашого уроку: Ввічливі слова. Прохання. (Додаток 1, Слайд 4)
- Сьогодні ми з вами повинні відповісти на питання:
- Що таке прохання?
- Як правильно попросити і які «чарівні» слова треба використовувати?
- Чим відрізняється прохання від наказу?
V. Вивчення нового матеріалу
- А що таке прохання? Порадившись в парах.
- Поки хлопці думають, подивися (дитина дивиться в словнику). яке визначення дається в тлумачному словнику.
- Так що ж таке прохання? (Коли одна людина просить іншого у ввічливій формі.)
- Прочитай. (Додаток 1, Слайд 5) Прохання - звернення до кого-небудь, що закликає зробити що-небудь.
- Знайдіть, головні, ключові слова в цьому визначенні. (Звернення, яке закликає.) (Додаток 1, Слайд 5)
- Нас запрошують послухати записи, зроблені на студії, і визначити в мові якого героя зустрічається прохання. (Звучить запис.)
- Ви дізналися, з якого твору цей запис?
- Ми продовжуємо подорож по кіностудії.
- У мене є два помічники. Зараз вони представлять вам невелику сценку.
Стілець. Двоє дітей. Один без слів просить іншого поступитися місцем.
- А вам потрібно визначити, що вони будуть робити.
- Що вони робили? (Вони просили про щось.)
- За допомогою чого була виражена ця прохання? (За допомогою рук.)
- Як називається рух рук, тіла? (Жест.)
- Що не вистачало сценці? (Слов.)
- Хлопці, вам потрібно уважно послухати і сказати про яке слово йде мова.
- Хлопці, яке ж слово сказав старий Павлику? (Будь ласка.) Вірно.
Продовження інсценування уривка.
- Чому хлопчик захотів повернутися до старого?
- Так само чому це слово називається «чарівним»? (Змінює настрій, змінює ставлення інших людей.)
- Але існують і інші слова, які потрібно запам'ятати і використовувати в своїй промові. (Додаток 1, Слайд 7)
- Прочитаємо їх в «Словничок ввічливих слів».
-. прочитає слова першого стовпчика. прочитає слова другого стовпчика.
- Складемо пропозиції-прохання з цими словосполученнями. (Додаток 1, Слайд 7) Які вирази запам'ятали?
- Щоб прохання виконали (Додаток 1, Слайд 8), що треба вживати у своїй промові? (Ввічливі слова.)
- Як повинні вимовлятися ввічливі слова? (Тихим голосом, дивлячись прямо в очі тому, з ким говориш.) (Додаток 1, Слайд 8)
- Хлопці, як ви думаєте, після цих слів хочеться виконати прохання? (Додаток 1, Слайд 8)
- Зараз будемо вчитися грамотно, висловлювати звернення з проханням. (Додаток 1, Слайд 9)
1. Звернення.
2. Прохання допомогти.
3. Подяка.
У цій послідовності повинні будуватися звернення з проханням.
- З чого почнемо? Якщо це ваш ровесник, то звернемося до нього по імені. А якщо доросла людина - на ім'я та по батькові.
- Далі сама прохання. І коли нам дадуть відповідь згодою, ми повинні подякувати людини.
- Нам сьогодні дуже пощастило: на кіностудії «Ввічливість з малих років» пропонують побути сценаристами і написати свій сценарій.
- На картках, які лежать у вас на столах, написані сюжети.
Завдання №1. Прочитайте. Складіть, будь ласка, прохання використовуючи «Словничок ввічливих слів» і план.
1 ситуація. Ти захворів і не прийшов до школи. Потрібно дізнатися домашнє завдання до наступного уроку.
1-й сюжет. Ви захворіли і не прийшли до школи. Вам потрібно дізнатися домашнє завдання. Хто не любить довго думати, може вибрати його.
2-й сюже. Урок малювання. Для тих хлопців, які люблять фантазувати.
- Підніміть руку, хто вже визначився з сюжетом. Послухайте уважно завдання: вам потрібно скласти звернення з проханням, використовуючи «Словничок ввічливих слів», який у вас є на партах і план.
- Хто готовий? Будь ласка. Хто вибрав іншу ситуацію? Дякуємо. Я сподіваюся, інші склали теж грамотні прохання.
- Подорож по кіностудії триває. Прочитайте уривок з казки Олексія Толстого «Золотий ключик, або пригоди Буратіно». І визначте, прохання чи використовувала Мальвіна при бесіді з Буратіно.
Завдання №2. Прочитайте уривок з книги Олексія Толстого «Золотий ключик, або пригоди Буратіно» і визначте, прохання чи використовувала Мальвіна звертаючись до хлопця.
Тоді дівчинка сказала йому строго: Витягніть з-під себе ногу і опустіть її під стіл. Не їжте руками, для цього є ложки і виделки.
- Так що ж використовувала Мальвіна, звертаючись до хлопця? (Наказ.) А що вона при цьому робила? (Наказувати.) (Додаток 1, Слайд 10)
- Які вона використовувала слова? Підкресліть їх.
- А чому Мальвіна звертається до Буратіно на Ви, якщо вони ровесники?
- Будь ласка, визначте, чим відрізняється наказ від прохання? (Додаток 1, Слайд 11)
У проханні присутні чарівні слова, а в наказі? (Ні.)
Прохання вимовляють тихим голосом, дивлячись прямо в очі, а наказ? (Суворої, наказовій інтонацією.)
Прохання виконується за бажанням, а наказ? (Виконується обов'язково.)
- А тепер повернемося до уривку з казки «Золотий ключик, або пригоди Буратіно». Як же треба було сказати Мальвіни, щоб Буратіно захотів все виконати?
- Виправте слова Мальвіни.
- На кіностудії «Ввічливість з малих років» пропонують побути критиками. Хто такі критики? (Хто критикує роботи.)
Критики - це люди, які оцінюють роботи (Фільми, книги.)
Вам потрібно оцінити роботу і сказати, де прохання, а де наказ. (Додаток 1, Слайди 12, 13)
- Ось і підійшов до кінця наш урок-подорож.
- Давайте подивимося, на все ми питання відповіли? (Додаток 1, Слайд 14)
- Дорогі хлопці, я впевнена, все те, що ви сьогодні дізналися, обов'язково допоможе вам у житті. У різних життєвих ситуаціях ви зможете показати себе ввічливою людиною, з яким приємно спілкуватися і приємно дарувати йому радість.
- Це моє прохання буде дітям, яких я вже трошки дізналася. Я прошу вас бути ввічливими не тільки на словах, а й на ділі.
І на пам'ять я хочу подарувати «Словничок ввічливих слів», які будуть служити вам підказкою.