Конспект заняття для дітей 5-6 років «подорож на північний полюс»

Наталя Невжінская
Конспект заняття для дітей 5-6 років «Подорож на Північний полюс»

Мета. познайомити дітей з особливостями природних умов Крайньої Півночі.

Завдання. формувати у дітей елементарні уявлення про взаємозв'язок і взаємодію живих організмів з середовищем проживання;

-розвинути у дітей здатність описувати, правильно висловлювати свої думки, розширювати словниковий запас;

-робити висновки з результатів проведених дослідів.

Атрибути. глобус, ілюстрації із зображенням рослин, тварин, птахів Крайньої Півночі. Ілюстрації до казки В. Катаєва «Квіточка - семицветик» (дівчинка Женя на Північному полюсі); зроблений з паперу квітку - семицветик.

Для досвіду. ємність з водою, дитячий крем, рушник.

Попередня робота. читання казки «Цветик - семицветик» В. Катаєва.

Хід заняття.

Вихователь. Хлопці згадайте казку «Цветик - семицветик». одне з бажань дівчинки Жені було потрапити на Північний полюс. Вона виявилася там миттєво і також швидко попросилася назад додому. Чому?

Діти. Там було дуже холодно, а ще Женя злякалася білих ведмедів.

Вихователь. Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож і дізнаємося. що таке - Північний полюс. А для цього нам потрібно відірвати пелюстка нашого Цветик - семицветик. Як ви думаєте, якого кольору потрібно вибрати пелюстка?

Вихователь. Правильно, тому що цей колір найбільше підходить до цієї частини землі. Давайте разом скажемо чарівні слова, щоб опинитися на Північному полюсі:

Лети, лети пелюстка

Через північ на схід

Через захід через південь

Лише торкнешся ти землі,

Будь по моєму, вели щоб ми опинилися на Північному полюсі!

Подивіться на глобус (карту, Північний полюс знаходиться тут.

Хлопці, Північний полюс - це крижана пустеля, тому ця частина землі пофарбована в білий колір. Океан в цьому місці покритий льодом, товщина якого досягає триповерхового будинку. Взимку тут часто вирують завірюхи, лютують морози.

Вихователь. А ви знаєте, що таке полярна ніч?

Вихователь. Це коли сонце довго не показується над лінією горизонту, тільки блідий світло місяця і зірок, висвітлює безкраї снігові простори.

А ще на Північному полюсі можна найчастіше спостерігати північне сяйво. - це коли на небі видно хвилі червоного, зеленого, синього кольору, переливаючись і спалахуючи проносяться по небу з одного краю на інший. (Діти розглядають північне сяйво на картині). А хто бачив північне сяйво. (Відповіді дітей)

Вихователь. На зміну довгої ночі приходить полярний день - це коли весь час день, світло. У цей час настає коротке літо. Сонце гріє дуже слабо, його промені мало нагрівають поверхню землі покриту льодом і снігом, тому лід і сніг не приховують. Лише іноді біля берегів сильними вітрами лід зламуються і починає танути. На Північному полюсі холодно протягом усього року. і взимку і влітку. І день і ніч не чергується, як це відбувається у нас, де ми живемо.

Физкультминутка. Що - то холодно сидіти,

Треба руки нам погріти,

Руки вгору, руки вниз

На носочки підтягнися,

Руки ставимо на бочок

На носочках скок, скок, скок,

А потім навприсядки,

Ось і зробили зарядку!

Вихователь. Хлопці, але як не сувора природа Північного полюса. там живуть багато тварин. Хто небудь може мені їх назвати?

Діти. Тюлені, моржі, білі ведмеді. (Діти розглядають ілюстрації тварин Крайньої півночі)

Вихователь. Правильно! Товстий шар підшкірного жиру у цих тварин захищає їх від холоду. Як ви думаєте, чим харчуються моржі і тюлені?

Діти. (Можливі відповіді).

Вихователь. Вони харчуються рибою, якої багато в цих місцях. Але рибу люблять не тільки моржі і тюлені, птахи теж їй харчуються.

У літню пору на Крайній північ прилітає безліч птахів. гагари, Кайра, тупики. Вони на ходять в океані залишки риби, якої харчувалися моржі або тюлені, а також дрібними раками. На скелястих берегах вони будують гнізда, відкладають яйця і виводять пташенят. На зиму відлітають в теплі краї.

(Розгляд ілюстрацій птахів Крайньої півночі)

Але найголовніший житель півночі білий ведмідь - це найбільший хижий звір. У нього густа біла шерсть і товстий шар жиру який оберігає його від сильних морозів. Білий ведмідь прекрасний плавець, вода для нього рідна стихія, він може плавати під водою і полювати за рибою. Також він харчується птахами, тюленями і навіть морж, може стати його здобиччю.

Взимку у білих ведмедів в сніговій печері з'являється потомство, маленькі ведмежата. У цього величезного тваринного дитинчата народжуються трохи більше щури. Поки ведмежата ростуть ведмедиця не виходить з барлогу. Коли приходить пора мама ведмедиця виводить з барлогу ведмежат, і починає їх привчати ловити рибу, а потім і більш великих тварин тюленів і моржів.

Физкультминутка. Що - то холодно сидіти ...

Вихователь. А зараз ми з вами повернемося в наш улюблений дитячий сад, де тепло і затишно, для цього ми відірвемо жовтий пелюстка нашого Цветик-семицветик і все разом скажемо чарівні слова:

Лети, лети пелюстка

Через північ на схід

Через захід, через південь

Лише торкнешся ти землі

Будь на мою вели:

Щоб ми всі опинилися в дитячому садку!

Вихователь. ось ми знову в дитячому саду, щоб закріпить наші знання, ми з вами проведемо досвід.

Білий ведмідь плаває у крижаній воді і робить це з великим задоволенням, людина в такій воді може загинути через переохолодження організму. Білий ведмідь, коли вилазить з води не покривається льодом і не мерзне. Чому це відбувається ви зараз зрозумієте, проведемо досвід.

У ємність з водою опустимо руку і тут же виймемо її. Подивіться вона мокра, тобто покрита тонким шаром води. Якби ми вийшли на вулицю з мокрими руками, то на них утворилася тонка скориночка льоду, і руки замерзнуть. Тепер витріть руки на сухо і змастіть їх жиром (дитячий крем). Знову опустіть руку в воду і вийміть її. Що змінилося?

Діти. Рука майже суха.

Вихователь. Вода не покриває всю руку, а зібралася крапельками.

Якщо руку струснути, то крапельки злетять, на руці води немає, значить в мороз якщо ми вийдемо на вулицю наші руки не замерзнуть, і не покриються тонким шаром льоду.

Сподіваюся ви тепер зрозуміли почему не мерзне білий ведмідь, навіть у найлютіший мороз, коли виходить з води?

Діти. Тому що його шерсть змазана жиром.

Вихователь. Правильний висновок хлопці. А ще цю хитрість використовують водоплавні птахи.

І ще у білого ведмедя і лапи покриті довгим хутром, для того щоб легше було триматися на льоду.

Ось і закінчилася наша подорож. вам сподобалось?

Физкультминутка. Ми веселі хлопці

Любимо весело крокувати, руки піднімати,

Присідати і вставати,

Стрибати і скакати,

А ще любимо грати і подорожувати.

Вихователь. Нагадайте мені, де ми з вами сьогодні були?

Вихователь. Покажіть на глобусі, де він знаходитися? (Один з дітей показує)

- Що таке полярна ніч і день? (Відповідь дітей)

- Які тварини живуть на Північному полюсі. (Відповідь дітей)

- Чим харчуються тварини і птахи Крайньої півночі. (Відповідь дітей)

- Чому білий ведмідь не мерзне? (Відповіді дітей)

Молодці! Я сподіваюся, що наступна подорож вам сподобається yoще більше. Всім дякую!

Вихователь. Я пропоную сьогодні ввечері намалювати северноё сяйво або білого ведмедя і організувати виставку «Подорож на Північний полюс».

Конспект заняття для дітей 5-6 років «подорож на північний полюс»

«Розвиток творчих здібностей дітей» Консультація для батьків Тема: Розвиток творчих здібностей дітей. Відомо, що педагогічна діяльність носить творчий характер.

Проектна діяльність дітей 5-6 років «Тварини Крайньої Півночі і тундри» Проектна діяльність "Тварини Крайньої Півночі і Тундра" .Цей проект присвячений вивченню різноманіття тваринного світу Крайньої Півночі і.