Конспект уроку пізнання світу в 1 класі - початкові класи, уроки

Конспект уроку пізнання світу в 1 класі - початкові класи, уроки

Аккольская середня школа №4

Учитель початкових класів Феоктистова Ольга Смелаовна

Урок пізнання світу в 1-му класі

Тема. Значення рослин в житті людини. Захист рослин.

Мета: познайомити учнів із значенням рослин в житті людини; розвивати вміння виявляти позитивний і негативний вплив на навколишню природу; виховувати почуття дбайливого ставлення до навколишнього середовища; розвивати естетичне сприйняття світу, увагу, спостережливість, кмітливість.

Устаткування. гербарій рослин лісу, картинки із зображенням рослин, Червона книга.

  1. Організаційний момент. Організація робочого місця.

Продзвенів і замовк дзвінок

Починаємо наш урок.

Ми за парти дружно сіли,

Один на одного подивилися.

Побажайте успіхів очима -

І вперед, за новими знаннями.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про рослини, про їхнє значення в житті людини і про те, як дбайливо треба з ними поводитися.

(Учитель прикріплює на дошці центральну частину квітки з написом «Рослини»)

- В результаті ми отримали квітка життя. Як важливо зберегти життя на нашій планеті. Хлопці, хто ж у відповіді за це? (Відповіді дітей)

- Хлопці, яке гасло ми виберемо?

«Людина - цар природи»

«Людина - частина природи»

(Діти вибирають гасло №2)

- Сьогодні ми ще раз переконаємося в правильності нашого вибору.

4. Робота з підручником. Вивчення нової теми.

- Хлопці, подивіться на сторінки підручника, вони допоможуть нам відповісти на питання:

- Що дають рослини людині?

1) Рослини можуть перетворювати енергію сонячного світла в поживні речовини. Завдяки рослинам, в повітрі постійно з'являється газ кисень, потрібний для дихання багатьом істотам, в тому числі і людині.

2) Плоди багатьох рослин смачні й поживні. Їх використовують в їжу. У різних рослин ми їмо не тільки плоди, але і інші частини - коріння, стебла, листя.

Людина навчилася відбирати і покращувати корисні властивості рослин.

3) З рослин виготовляють тканини і шиють з них одяг. Це - бавовна і льон.

4) З рослин людина виготовляє для себе меблі, господарські будівлі.

5) Мільйони років тому з рослин утворилося вугілля, яким ми зараз опалюємо наші оселі.

6) Краса, душевну рівновагу, відпочинок.

- Особливо потребують нашої допомоги лікарські рослини. А які рослини відомі вам?

(Хлопці перераховують лікарські рослини і згадують, яку вони приносять користь)

1-й учень. Коли ти входиш в ліс,

Де все нам з дитинства мило,

Де чистим повітрям приємно так дихати.

Є в травах і квітах цілюща сила,

Для всіх, які вміють їх таємницю розгадати.

2-й учень. Ліс, як казкове царство,

Там кругом ростуть ліки.

У кожній травичці, в кожній гілці -

І мікстура, і таблетки.

Ну, а чим і як лікувати,

Ми вас можемо навчити.

Всі цілющі рослини

Знаємо ми без винятку.

Потрібно тільки не лінуватися,

Потрібно тільки навчитися

Знаходити в лісі рослини,

Що придатні для лікування!

Учитель. - З деякими з них ми зараз вас познайомимо.

Загадка. Варто в лісі кудряшка -

В середині золота,

Ромашка. Це я, Ромашка. Ромашка перекладається як «мила простота». Родина моя - Америка.

Учитель. - Мила Ромашка, а чим ти корисна?

Ромашка. Якщо трапиться тобі застудитися,

З'явиться кашель, підніметься жар,

Присунь до себе кружку, в якій димить

Злегка гіркуватий запашний відвар.

Загадка. Тонкий стебло у доріжки,

На кінці його сережки.

На землі лежать листки -

Нам він - як хороший друг.

Лікує ранки ніг і рук.

Аккольская середня школа №4

Учитель початкових класів Феоктистова Ольга Смелаовна

Урок пізнання світу в 1-му класі

Тема. Значення рослин в житті людини. Захист рослин.

Мета: познайомити учнів із значенням рослин в житті людини; розвивати вміння виявляти позитивний і негативний вплив на навколишню природу; виховувати почуття дбайливого ставлення до навколишнього середовища; розвивати естетичне сприйняття світу, увагу, спостережливість, кмітливість.

Устаткування. гербарій рослин лісу, картинки із зображенням рослин, Червона книга.

Організаційний момент. Організація робочого місця.

Продзвенів і замовк дзвінок

Починаємо наш урок.

Ми за парти дружно сіли,

Один на одного подивилися.

Побажайте успіхів очима -

І вперед, за новими знаннями.

Учитель. Дорогі хлопці, де б ви не знаходилися, ви завжди оточені рослинами. Людина ніколи не буває ізольований від природи, але не завжди розуміє, яку величезну користь приносить йому зелений друг і як дбайливо до нього ставитися.

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про рослини, про їхнє значення в житті людини і про те, як дбайливо треба з ними поводитися.

(Учитель прикріплює на дошці центральну частину квітки з написом «Рослини»)

- В результаті ми отримали квітка життя. Як важливо зберегти життя на нашій планеті. Хлопці, хто ж у відповіді за це? (Відповіді дітей)

- Хлопці, яке гасло ми виберемо?

«Людина - цар природи»

«Людина - частина природи»

(Діти вибирають гасло №2)

- Сьогодні ми ще раз переконаємося в правильності нашого вибору.

4. Робота з підручником. Вивчення нової теми.

- Хлопці, подивіться на сторінки підручника, вони допоможуть нам відповісти на питання:

- Що дають рослини людині?

1) Рослини можуть перетворювати енергію сонячного світла в поживні речовини. Завдяки рослинам, в повітрі постійно з'являється газ кисень, потрібний для дихання багатьом істотам, в тому числі і людині.

2) Плоди багатьох рослин смачні й поживні. Їх використовують в їжу. У різних рослин ми їмо не тільки плоди, але і інші частини - коріння, стебла, листя.

Людина навчилася відбирати і покращувати корисні властивості рослин.

3) З рослин виготовляють тканини і шиють з них одяг. Це - бавовна і льон.

4) З рослин людина виготовляє для себе меблі, господарські будівлі.

5) Мільйони років тому з рослин утворилося вугілля, яким ми зараз опалюємо наші оселі.

6) Краса, душевну рівновагу, відпочинок.

- Особливо потребують нашої допомоги лікарські рослини. А які рослини відомі вам?

(Хлопці перераховують лікарські рослини і згадують, яку вони приносять користь)

1-й учень. Коли ти входиш в ліс,

Де все нам з дитинства мило,

Де чистим повітрям приємно так дихати.

Є в травах і квітах цілюща сила,

Для всіх, які вміють їх таємницю розгадати.

2-й учень. Ліс, як казкове царство,

Там кругом ростуть ліки.

У кожній травичці, в кожній гілці -

І мікстура, і таблетки.

Ну, а чим і як лікувати,

Ми вас можемо навчити.

Всі цілющі рослини

Знаємо ми без винятку.

Потрібно тільки не лінуватися,

Потрібно тільки навчитися

Знаходити в лісі рослини,

Що придатні для лікування!

Учитель. - З деякими з них ми зараз вас познайомимо.

Загадка. Варто в лісі кудряшка -

В середині золота,

Ромашка. Це я, Ромашка. Ромашка перекладається як «мила простота». Родина моя - Америка.

Учитель. - Мила Ромашка, а чим ти корисна?

Ромашка. Якщо трапиться тобі застудитися,

З'явиться кашель, підніметься жар,

Присунь до себе кружку, в якій димить

Злегка гіркуватий запашний відвар.

Загадка. Тонкий стебло у доріжки,

На кінці його сережки.

На землі лежать листки -

Нам він - як хороший друг.

Лікує ранки ніг і рук.

Подорожник. З назвою простим і тривожним,

Кличуть за отчий поріг,

Непоказний квітка - подорожник

Росте у далеких доріг.

Дороги поспішають за Червонограда,

Дорогах кінця не видно,

І важливо, що подорожнім рани

Вміє квітка лікувати.

Листок відірви обережно

І пекучий біль утоли ...

Непоказний квітка подорожник,

Так як же ростеш ти в пилу?

Учитель. - Дорогий Подорожник, а чим ти ще корисний?

Подорожник - Якщо раптом зуб захворів, очей запалився, серце болить, ясна кровоточать. Біжи до мене терміново. Я допоможу.

Загадка. - пече, а не вогонь:

Зла, а людей лікує. Хто це?

Кропива. - Це я, Кропива. Люди про мене говорять, що одна кропива замінює семеро лікарів. Кропива відома і як харчова рослина. З її пелюсток готують салати, супи, пюре.

Шипшина. - Десь в гущавині дрімучої,

За огорожею колючого,

У заповітного містечка

Є чарівна аптечка:

Там червоні таблетки

Розвішані на гілці.

Мене звуть царем кущів

За колір і за запах моїх пелюсток.

Хоч кущ мій зелений

Вас поранити готовий,

Але я допоможу всім хворим,

І тим, хто здоровий.

Учні. - Знаємо, ти Шипшина! Але як ти можеш допомогти?

Шипшина. - Пийте мій настій. Він дуже смачний і корисний. У ньому міститься вітамін С. І тоді на грип хворіти не будете.

Як велика наша Батьківщина,

Як високі дерева в наших лісах.

Як широкі річки,

Як високі гори.

Як широкі наші поля.

Як колишеться пшениця від вітру.

- Щоб зберегти рідкісні зникаючі види рослин і тварин люди випустили ЧЕРВОНУ КНИГУ.

У світлофора теж червоний сигнал. Він оповіщає про небезпеку.

Небезпека ця не тільки для рослин і тварин. Це перш за все сигнал про небезпечну ситуацію Людини, оскільки він у своєму житті нерозривно пов'язаний з рослинним світом.

ЧЕРВОНА КНИГА - це заборона рвати, збирати рослини. Він для того, щоб для всіх нас природа була квітучим садом. Є багато видів допомоги рідкісним рослинам. Створюються заповідники, де рослини і тварини живуть у природних умовах.

Лікарські рослини розводять в спеціальних розплідниках. У Червону Книгу занесені рідкісні види рослин.

Кожен з нас повинен подумати, перш ніж зірвати квітку. Краще помилуватися їм і залишити жити.

І нехай кожен з нас зустрічається з квітами

Чи не для того, щоб рвати або зрізати,

А щоб побачити добрі їх особи

І добре обличчя їм показати.

... Бачили, як навесні плачуть берези. Як стікають по білим стовбурах прозорі «сльози», а іноді біжать струмком і навіть рікою, якщо чиясь жорстока рука важко ранить ствол ...

Учитель. - Хлопці, що ви пропонуєте робити, щоб не гинули берези?

-Ми перша весняна зелень, і за це нас все ламають. Ми навіть боїмося розпускатися першими в лісі. А чого хорошого? - Все одно зламають. Допоможіть нам. Ваші зелені друзі: Іва, Черемушки, Лісова Бузок.

7. Музична физкультминутка

Подивіться, з городу заготовила природа

Безліч смачних овочів для супів і для борщів.

В город ми забігли, овочів назбирали.

Буде смачним наш обід, заходь швидше, сусід!

Охорона природи - суспільство (закон)

Людина (то, що ми можемо зробити самі).

Родина у нас одна, ми всі - діти природи. Що ж роблять люди для збереження природних багатств? (Відповіді дітей)

- рідкісні рослини зі всього світу любовно вирощуються в ботанічних садах.

- створення спеціальних територій, що охороняються - заказників і заповідників.

Підсумок. берегти потрібно не тільки рідкісні та зникаючі види рослин, а й ті, які ще зустрічаються в наших лісах.

Пам'ятай. в природі все взаємопов'язано!

Ліс - наш зелений друг.

Учитель. - Чому ми з лісом дружимо,

Для чого він людям потрібен?

Ліс - це наше багатство.

Ліс - це зелений наряд нашої землі. Там, де ліс, завжди чисте повітря.

Ліс - це будинок для звірів і птахів.

Ліс - це наш друг; затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай.

Ліс - це комора, щедро віддає свої дари: горіхи, ягоди, гриби - людям.

Правила поведінки в лісі

Не залишати сміття в лісі, а закопати в яму.

Чи не ламати дерева, не хитатися на них.

Чи не розоряти гнізда і мурашники.

Чи не рвати великі букети квітів.

Чи не розпалювати багаття, берегти ліс від вогню.

9. Робота в зошиті

- Повернемося до нашої теми: яку користь приносять рослини? Як пов'язаний людина з природою?

Цей взаємозв'язок ми покажемо за допомогою ниточок. Зауважимо «вузлики на пам'ять».

Від дерев беру коричневу нитку, від чагарників і трав жовту. А кого позначимо червоною ниткою? (Людини)

А ким він є в природі: господарем або частиною? (Відповіді дітей)

Роль людини залежить від того, як він буде ставитися до природи. Звертаюся до епіграфа:

«Так само як і птиці створені літати, а риби жити в воді, так і людина створена жити серед природи і постійно з нею спілкуватися».

Переплетём все ниточки. І вийшла одна красива нитка. Світ багатий і різноманітний і все в ньому взаємопов'язано.

Наш урок підійшов до кінця. Велике спасибі всім, хто добре потрудився.

11. Домашнє завдання. намалювати ліс.