Конспект уроку на тему «біосфера
Тема урока. «Біосфера. Середовища життя »
Тип уроку. вивчення нового матеріалу
Мета уроку. Вивчити основні поняття про біосферу, її структуру та функції; з'ясувати які середовища життя існують.
- Знати про розподіл живої речовини в біосфері, ролі біосфери в перетворенні неживої природи.
- Виховувати дбайливе ставлення до природи, підвищити мотивацію до вивчення біології.
- Сформувати в учнів почуття екологічного виховання.
Словесні: пояснення, розповідь з елементами бесіди.
Наочні: ілюстрації підручника; демонстраційні картки: «Мешканці водного середовища», «Мешканці наземно-повітряного середовища», «Мешканці грунту», «Організм як середовище проживання».
Устаткування. підручник Біологія. Введення в загальну біологію та екологію; демонстраційні картки.
Організаційний момент (3 хв)
Вивчення нового матеріалу. (30 хв)
Закріплення вивченого (10 хв)
Домашнє завдання (1 хв)
Привіт хлопці! На сьогоднішньому уроці ми починаємо вивчати нову главу під назвою Біосферний рівень. Вивчаючи цю главу ви дізнаєтеся: про біосферу і особливості існування організмів в різних її середовищах; про основні види средообразующей діяльності організмів і біогеохімічних циклах; про основні закономірності еволюції біосфери. Отже, відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число і тему уроку «Біосфера. Середовища життя ».
Поняття біосфери. Реї природні екосистеми (біо-геоценози) пов'язані між собою і разом утворюють живу оболонку Землі, яку можна розглядати як найбільшу екосистему. Оболонку Землі - її сушу, води і ок-ружа повітряний простір, населене живими су-ществами, - називають біосферою. т. е. сферою життя.
Склад біосфери і її основне властивості визначаються взаємодією її біотичного (живого) і абиотического (неживого) компонентів.


Біосфера - цілісна, складно організована система, яка розвивається за своїми внутрішніми законами і під дію-Вієм зовнішніх сил, в тому числі космічних.
Біосфера - продукт еволюції Землі. Жива речовина голок-рает величезну роль у розвитку нашої планети. До такого ви-воду прийшов український вчений В. І. Вернадський. дослідивши склад і еволюцію земної кори. Він довів, що отримані дані не можуть бути пояснені лише геологічними при-чинами, без урахування ролі живої речовини в геохімічної мить-рації атомів.
Біосферу можна порівняти з величезною машиною, рабо-ту якої залежить від одного вирішального чинника - енергії: не будь її, все негайно буде перервана ця праця. У біосфері роль основного джерела енергії грає сонячне випромінювання.
Живі організми не просто залежать від променевої енергії Сонця, вони виступають як гігантський акумулятор (накопи-тель) і унікальний трансформатор (перетворювач) цієї енергії. Про те, як відбувається це накопичення і Перетворюва-ня енергії, ви дізнаєтеся з наступних розділів підручника.
Біосфера характеризується різноманітністю природних ус-ловий, що залежать від широти і рельєфу місцевості, від сезон-них змін клімату. Але основна причина цього різно-образия - діяльність самих живих організмів.
Між організмами і навколишнім їх неживої приро-дою відбувається безперервний обмін речовин, і тому раз-ні ділянки суші і моря відрізняються один від одного по фізкабінет-ного і хімічними показниками.
Вчені вважають, що на Землі живе близько 2 млн (а ре-ально - до 5 млн) видів живих організмів; кожен вид об'єднує мільйони і мільярди особин, певним чином розподілених в просторі. Кожен вид по-своєму взаємодіє з навколишнім середовищем. Діяч-ність живих організмів створює дивовижне разнообра-зие навколишнього нас природи. Це різноманітність служить га-рантьє збереження життя на Землі.
Життєві середовища. У межах біосфери можна виокрем-лити чотири основні середовища проживання. Навколишнє середовище - це те, що оточує живий організм. Це водне середовище, наземно-повітряне середовище, грунт і середовище, утворена самими живими організмами.
Водаслужіт місцем існування для багатьох організмов.Обітателей водного середовища називають гідробіонтами. З води же вони отримують всі необхідні для життя речовини: їжу, воду, гази. Тому, як би не би-ли різноманітні водні організми, всі вони повинні бути пристосовані до головних особливостей життя у водному сере-де. Ці особливості визначаються фізичними і хімічна-ськими властивостями води.
У товщі води постійно ширяє безліч дрібних расті-ний і тварин, провідних життя в підвішеному стані. Здатність до ширяння забезпечується не тільки фізично-ми властивостями води, яка має виштовхує силою, але і спеціальними пристосуваннями самих організмів, на-приклад численними виростами і придатками, значи-тельно збільшують поверхню їх тіла і, слідчий-но, що підвищують тертя об навколишню рідину. Пліт-ність тіла таких тварин, як медузи, дуже близька до щільності води. Утримуватися в товщі води допомагає їм до того ж характерна форма тіла, що нагадує парашут.
У активних плавців (риб, дельфінів, тюленів та ін.) Ве-ретенообразная форма тіла, а кінцівки у вигляді ласт. Їх пе-редвіженіе у водному середовищі полегшується, крім того, благо-даруючи особливій будові зовнішніх покривів, що виділяють спеціальну мастило - слиз, що знижує тертя об воду.
Вода має дуже високу теплоємність, т. Е. Свойст-вом накопичувати і утримувати тепло. З цієї причини у воді не буває різких коливань температури, які часто трапляються на суші. Дуже глибокі води можуть бути дуже холодними, проте завдяки постійності температури у тварин зміг розвинутися ряд пристосувань, забезпечують-вающих життя навіть в цих умовах.
Тварини можуть жити на величезних океанських глибинах. Рослини ж виживають тільки в верхньому шарі води, куди потрапляє промениста енергія, необхідна для фотосинтезу. Цей шар називають фотической зоною. Так як поверх-ність води відображає більшу частину світла, навіть в найбільш прозорих океанських водах товщина фотической зони не перевищує 100 м. Тварини великих глибин харчуються або живими організмами, або останками тварин і рослин, постійно опускаються вниз з верхнього шару.
Подібно наземним організмам водні тварини і рас-тенія дихають, їм потрібний кисень. Кількість раство-ренного в воді кисню знижується зі збільшенням темпе-ратури. Причому в морській воді кисень розчиняється ху-ж, ніж у прісній. З цієї причини води відкритого моря тропічного поясу бідні живими організмами. І наобо-рот, полярні води багаті планктоном - дрібними рачка-ми, якими годуються риби і великі китоподібні.
Дуже важливий для життя сольовий склад води. Особливе значення для організмів мають іони Са 2+. Молюскам і ра-кообразним кальцій необхідний для побудови раковини або панцира. Концентрація солей у воді може сильно через змінюватися. Вода вважається прісної, якщо в одному її літрі со-тримається менше 0,5 г розчинених солей. Морська вода від-Ліча постійністю солоності і містить в середньому 35 г солей в одному літрі.
Наземно-повітряне середовище, освоєна в ході еволюції пізніше водної, більш складна і різноманітна, і її населяють більш високоорганізовані живі організми. Мешканці наземно-повітряного середовища - аеробіонти.
Найбільш важливим фактором життя мешкають тут ор-ганизмов є властивості і склад оточуючих їх віз-задушливих мас. Щільність повітря набагато нижче щільності води, тому у наземних організмів сильно розвинені опор-ні тканини - внутрішній і зовнішній скелет. Форми дві-вання дуже різноманітні: бігання, стрибання, повзання, політ і ін. В повітрі літають птахи і деякі види насе-комих. Потоки повітря розносять насіння рослин, спори, мікроорганізми.
Повітряні маси постійно перебувають у русі. Тим-пература повітря може змінюватися дуже швидко і на біль-ших просторах, тому що живуть на суші організми мають Численні пристосування, що дозволяють ви-тримувати різкі перепади температури або уникати їх. Найбільш чудовим з них є розвиток тепло-кровности, що виникло саме в наземно-повітряному середовищі.
Важливе значення для життя рослин і тварин має хімічний склад повітря (78% азоту, 21% кисню і 0,03% діоксиду вуглецю). Діоксид вуглецю, наприклад, є найважливішим сировинним джерелом для фотосинтезу. Азот повітря необхідний для синтезу білків і нукле-інів кислот.
Кількість водяної пари в повітрі (відносна вологість) визначає інтенсивність процесів транспіра-ції у рослин і випаровування з шкіри деяких тварин. Організми, що живуть в умовах низької вологості, мають численні пристосування, що запобігають силь-ні втрати води. Так, наприклад, у пустельних рослин потужна коренева система, здатна насмоктувати в рослину воду з великої глибини. Кактуси запасають воду в тканинах і економно її витрачають. У багатьох рослин для зменшення випаровування листові пластинки перетворені в колючки. У багатьох пустельних тварини в самий жаркий період ВПА-дають в сплячку, яка може тривати кілька місяців.
Почва- це верхній шар суші, перетвореної в резуль-таті життєдіяльності живих істот. Мешканці грунтової середовища проживання - геобіонти. Це важливий і дуже складний компонент біосфери, тісно пов'язаний з іншими її частинами. Життя грунту надзвичайно багата. Деякі орга-нізми проводять в грунті все життя, інші - частина життя. Між частинками грунту є численні порожнини, які можуть бути заповнені водою або повітрям. Тому грунт населяють як водні, так і воздуходишащіе організ-ми. Величезну роль відіграє грунт у житті рослин.
Умови життя в грунті багато в чому визначаються Клима-тическими факторами, найважливішим з яких є температура. Однак у міру занурення в грунт колеба-ня температури стають все менш помітними: швидко згасають добові, а в міру збільшення глибини і сезон-ні зміни температур.
Тіла багатьох організмів служать життєвим середовищем для інших організмів. Це відноситься не тільки до паразитизму, але і до деяких інших форм взаємин між організмами, про що більш докладно буде сказано в слідую щих розділах підручника. Очевидно, що умови життя вну-три іншого організму характеризуються великою посто-янства в порівнянні з умовами зовнішнього середовища. Поет-му організми, що знаходять собі місце в тілі рослин або тварин, часто повністю втрачають органи і системи, необхідні свободноживущим видам. У них не розвинені органи чуття або органи руху, зате виникають при-пристосувань (часто дуже витончені) для утримання в тілі господаря і ефективного розмноження. Організми, що населяють живі істоти - ендобіонти (паразити).
Завдання: використовуючи текст підручника, заповніть таблицю.