Дикі тварини

Хісматулліна Лілія Фаритовна
Дикі тварини. Конспект відкритого заняття з розвитку мовлення в старшій групі

Тема: Дикі тварини.

Мета: 1. Формування умінь і навичок аудіювання і говоріння в нових і знайомих навчально-ігрових ситуаціях.

2. Збагачення активного словникового запасу іменниками, що позначають житло диких тварин. (Лігво, нора, дупло, барліг)

3. Удосконалення умінь і навичок вести доступний віком дітей розмову російською мовою, використовуючи набутий раніше словниковий запас і мовні зразки.

4. Розвиток логічного мислення і пам'яті.

5. Розвиток дрібної моторики рук.

1. Організаційний момент.

Згадаймо наше правило:

Говоримо завжди красиво.

Хто хоче розмовляти,

Той повинен вимовляти,

Все правильно і виразно

Щоб усім було зрозуміло.

Щоб правильно і чітко говорити треба робити гімнастику для рота і мови.

Са - са - са - в лісі бігає лисиця,

Су - су - су - ми побачили лисицю,

Си - си - си - пухнастий хвіст у лисиці.

- Про що ми говорили в минулих заняттях? (Про диких тварин)

- Чому цих тварин ми називаємо дикими? (Дикими ми називаємо їх тому, що вони живуть самостійно і обходяться без допомоги людини. Вони самі добувають собі їжу, виховують дитинчат, будують житла.)

- Давайте спочатку згадаємо хто живе в лісі? Тільки їх треба дізнаватися по силуетах.

Продовжимо говорити про тварин. У кожної живої істоти на землі є свій будинок, своє житло. Ми сказали що дикі тварини живуть в лісі. Але ліс дуже великий. І в цьому великому лісі кожна тварина має свій будинок, свій куточок, своє житло. Житло - місце проживання тварин далеко від людського житла. Як ви думаєте, для чого потрібен тваринам будинок? (Щоб захищатися від ворогів, щоб спати вночі, щоб рости дитинчат)

А ось як вони виглядають і як називаються, ми подивимося на екрані.

З людиною не живуть,

Від нього не чекають.

Самі їжу добувають

Самі діток охороняють,

Будують міцне житло

І природне жітьyo.

Ось це будинок білки. Це - дупло.

Не страшні взимку хуртовини

Білочку в дуплі на їли.

Де живе білка? (Білка живе в дуплі - повтор 3 - 4 рази)

Білки поселяються в дуплі, яке залишається після дятла. Вони утеплюють його мохом, сухими листям і травою. Влітку у білки буває 2-3 дупла. Вона там збирає свій запас. А ближче до холодів весь запас об'єднує в одне місце, і в цьому дуплі білка перезимує.

А ось це чий будинок? Правильно - це будинок ведмедя. Це - барліг.

Спить у барлозі клишоногий

До весни смокче він лапу.

Господар лісу влаштовує собі гніздо в самих важкодоступних місцях. Якщо ведмедя не турбують, то він влаштовує барліг в одному і тому ж місці з року в рік. За кілька днів до залягання в сплячку клишоногий облаштовує свою барліг, укладаючи на «стать» мох, траву, кору дерев. Тому часто в близькості від барлогу з дерев здерта кора, мох, повалені невеликі деревця. Якщо ви побачили таку картину, то, ймовірно, десь поблизу знаходиться ведмежа барліг. Часто вони розташовані під корінням дерева. Ведмідь просто розширює простір під корінням, а зверху маскує гілками і дрібненькими деревцями. Взимку, коли таку барліг занесе снігом, виявити дуже важко.

Де спить ведмідь взимку? (Ведмідь спить у барлозі)

А це будинок лисиці - нора.

Папа - лисиць, лисиця - мама,

Будинок - нора у них, чи не яма.

Там темно і тісно,

Але зате завжди лисенята

В безпеки граються,

Діткам нікого бояться.

Якщо страшно дітворі,

Швидко сховаються в норі.

Де живе лисиця? (Лисиця живе в норі)

Лисиці не завжди живуть в норах. Більше часу проводять на відкритому місці. Вони селяться там, де їм сподобається, та й то ненадовго. Лиса охоче риє нори поблизу жител людини. Лисиця часто не бажає рити нору самостійно і використовує чужі оселі.

Їжак теж живе в норі. Вони забираються під купу листя, трави, гілок, а іноді під коріння старих дерев.

А ось вовк живе в лігві. Житло вовка називається лігво - невелика яма, в ній багато трави, листя, гілок. Зверху вона прикрита гіллям, старими суками, тому сніг не провалюється в яму. Вовк в лігві спить, ховається, відпочиває. Як називається житло вовка?

Зайці не будують собі постійного житла. Вони відпочивають, сплять під кущиком. Взимку можуть сховатися в сніговій ямці. Ямки і кущики щоразу різні.

Лісові тварини жили собі добре, але одного разу почалася епідемія. Епідемія - коли багато хворих. Вони все застудилися і покликали, знаєте кого? Відгадайте загадку:

Лікує маленьких дітей,

Лікує маленьких звірів.

Крізь окуляри свої дивиться

Добрий Доктор Айболить!

Але Айболить не знає дороги в ліс. Допоможіть йому дістатися до лісу. Беремо наші листочки в клітинку і нарісум дорогу, слухаючи мене, починаємо з драбини - 3 клітини в праву сторону, 6 клітин вгору, 8 клітин вправо, 4 клітини вгору, 5 клітин вліво, 3 клітини вгору, 7 клітин вправо, 4 клітини вгору, 5 клітин вправо. Ось таким чином Доктор Айболить дійшов до лісу.

Ось і Айболить в лісі. Доктору передали тільки ознаки тварин. Йому довелося догадатися, хто є - хто? Давай допоможемо йому. (Треба поставити фішок поруч з твариною)

- Пухнаста, красива, руда, хитра. Хто? лисиця

- Пухнастий, красивий, спритний, боягузливий, довговухий Хто? заєць

- Сильний, голодний, зубастий, хижий, сірий Хто? вовк

- Сильний, хижий, незграбний, бурий, клишоногий Хто? ведмідь

- Пухнаста, красива, спритна, руда, Хто? Білка

- Маленький, кругленький, колючий Хто? Їжак

Ось бачите скільки їх в лісі: мало чи багато? (Багато) Мені назвіть їх у множині.

Я ведмідь - а ви? (Ведмеді)

Я заєць - а ви? (Заєць)

Я вовк - а ви? (Вовки)

Я лисиця - а ви? (Лисиці)

Я білка - а ви? (Білки)

Раніше вони були здорові - а тепер (хворі, вони були веселі - а тепер (сумні, вони раніше сміялися - а тепер (плачуть). Щоб вони не сумували Доктор Айболить лікував їх. Але у тварин частині тіла називаються інакше, ніж у людини.

У людини - особа, а у тварин. морда.

У людини - волосся, а у тварин. вовна.

У людини - рот, а у тварин. пащу.

У людини - зуби, а у тварин. ікло.

У людини - руки, а у тварин. передні лапи.

У людини - живіт, а у тварин. черево.

У людини - нігті, а у тварин. кігті.

У людини - ноги, а у тварин. задні лапи.

А ще щоб не хворіти треба спортом займатися, треба загартовуватися. Давайте, трохи відпочинемо.

Физминутку "Зайка - стрибунець"

Але заєць дуже боявся від Айболита. Спочатку він сховався під ялинкою? (Де сховався заєць) Але Доктор Айболить знайшов його. Потім він стрибнув на пеньок. Доктор і від туди дістав зайця. Потім заєць ховався між березою та горобиною. (Де сховався заєць) Хлопці, варто боятися докторів? Ні. Вони хочуть допомогти нам, коли погано. Щоб не хворіти треба добре їсти. А як називається прийом їжі вранці? (Сніданок) Днем? Увечері? І звірі повинні харчуватися добре. Подивіться, що приніс Доктор Айболить. Чудовий мішечок.

Мед для. (Ведмедя)

Шишка для. (Білки)

Морква для. (Заєць)

Поки тварини лікувалися у Лікаря Айболить будинку у них чекали дитинчата, а саме хто?

Лисицю чекали лисенята.

Медведя чекали ведмежата.

Вовка чекали вовченята.

Заяця чекали зайчата.

Білку чекали білочки.

Їжака чекали ежата.

Доктор Айболить всіх вилікував і відпустив додому.

Куди йде лисиця? Лисиця йде в нору.

Куди йде медьведь? Ведмідь йде в барліг.

Куди йде білка? Білка йде в дупло.

Куди йде вовк? Вовк йде в лігво.

Куди йде заєць? Заєць йде під кущик.

Куди йде їжак? Їжак йде в нору.

Справжні тварини пішли додому, але казкові тварини залишилися, не знають в який будинок піти - допоможіть їм, вирішуючи завдання.

Ось наші тварини поруч з дитинчатами, вони здорові і їм весело. Тепер можна і пограти. Будемо грати в кубики.

- Аліна, хто у тебе?

- Шерсть вовка який?

- Шерсть вовка грубий.

- Чим харчується вовк?

- Вовк любить м'ясо.

- Взимку вовку добре?

- Ні, взимку йому важко.

- Йому важко знайти їжу.

- Хто є у вовка?

- У вовка є вовчиця і вовченята. І т.д.

Що ми сьогодні робили? (Знокомится будинками тварин, лікували тварин, допомогли Доктору Айболиту, грали)

Дикі тварини Конспект відкритого заняття в першій молодшій групі. МДОУ №1 м Конаково вихователь: Федорова Е. Ю. Мета заняття: збагачувати уявлення.

Проект «Дикі тварини» У логопедичної старшій групі, разом з логопедом, Т. А. Сердюк ми давали відкрите заняття: "Дикі тварини взимку в лісі". І щоб закріпити.