Властивості металів і їх сплавів
Презентація до уроку
цілі:- Освітні. Сприяти запам'ятовування основної термінології, формування уявлення про металах, їх властивості та області застосування.
- Розвиваючі. Сприяти формуванню та розвитку пізнавального інтересу учнів до предмету.
- Виховні. Сприяти формуванню та розвитку моральних, естетичних, економічних якостей особистості.
Тип уроку: комбінований.
Форми організації учнів на уроці: фронтальна і групова робота.
Методи навчання: проблемний виклад, практична робота.
Методичне оснащення уроку:- Наочні посібники: презентація "Властивості металів і сплавів", зразки металів і сплавів.
- Роздатковий матеріал: комплекти металів і сплавів (для роботи в групах).
Устаткування: Ноутбук, проектор, верстати універсальні.
Міжпредметні зв'язки: Навколишній світ.
Організаційний момент (3 хв.)- Привітання учнів
- Перевірка відвідуваності і готовності до уроку.
- Домашнє завдання: записи в зошиті, дослідницька робота в зошиті "Металургія в давнину".
- Організація робочого місця: розподіл по групах (з урахуванням можливостей і здібностей учнів).
Мотивація навчальної діяльності (5 хв.)
За час навчання в школі ви дізналися багато нового.
Питання: Давайте спробуємо перерахувати що ви дізналися в 6 класі.
На уроках технології ми вивчили технологію обробки деревини і металу, навчилися працювати інструментами для їх обробки. Ми тепер можемо пиляти, стругати, наносити розмітку, свердлити правити і гнути метал, обробляти його. Але що спільного між металом і деревиною? А чим вони різняться між собою? Чому в сучасному суспільстві метал став більш поширеним ніж деревина.
Питання: давайте спробуємо пригадати де метал замінив деревину?
Питання: Скажіть, а що нам необхідно для того знати щоб була можлива заміна одного матеріалу іншим?
Ось тому сьогодні ми і познайомимося з властивості металів та їх сплавів. (Повідомлення теми і мети уроку).
Демонстрація презентації (слайд №1)
III. Активізація пізнавальної діяльності учнів (10 хв.)
Учні, працюючи в групах, отримують завдання: перерахувати вироби виготовлені з різних металів і сплавів. Враховується кількість названих виробів із зазначенням матеріалу його виготовлення. Перевірка проводиться почерговим назвою виробів. Перемогла група отримує додатковий бал до підсумкової оцінки.
IV. Теоретична частина (22 хв.)
Виклад програмного матеріалу.
Учитель. Зараз ми перерахували вироби і матеріали з яких вони були виготовлені. А як ви думаєте чому в одних вироби були застосовані кольорові метали, в інших сплави? І чому найбільш поширені чорні метали.
Учитель. Спробуємо розібратися в цьому.
Властивість - сторона предмета, яка обумовлює його відмінність чи схожість з іншими предметами і виявляється в його ставленні до них.- Фізичні - відмінні сторони матеріалів, які проявляються при взаємодії їх з навколишнім середовищем.
- Механічні - відмінні сторони матеріалів, які проявляються в здатності чинити опір впливу зовнішніх механічних зусиль.
- Технологічні - здатність матеріалів піддаватися обробці.
- Хімічні - здатність матеріалів взаємодіяти з навколишнім середовищем при різних температурах (окислюваність, розчинність, корозійна стійкість і ін.)
- Терміни "фізичний" і "механічний" походять від грецьких слів, що означають відповідно "природа" і "знаряддя, машина".
- Термін "хімічний" походить від древнелатінского слова "алхімія" (наука про речовини та їх перетворення). (Слайд №3)
Фізичні властивості (слайд №4)
Учитель: Якими властивостями володіє деревина і метали? Давайте спробуємо їх знайти.
Робота проводиться за допомогою інтерактивної дошки. де учням пропонують, визначити якими фізичними властивостями володіють метали та деревина (з'єднати за допомогою маркера)
Правильні відповіді на слайді №5.
Розглянемо більш докладно фізичні властивості металів та їх сплавів (слайд №6)
Здатність матеріалів і сплавів намагнічуватися під дією магнітного поля.
Високою щільністю володіє свинець (щільніше заліза в 1.43 рази), нізкой- магній і алюміній (щільність у порівнянні з залізом нижче відповідно в 4,51 і 2,91 рази). Мідь щільніше заліза в 1,13 рази.
Висока теплопровідність у міді і алюмінію (вище в порівнянні з залізом відповідно в 7,00 і 3,42 рази), низька у свинцю (нижче ніж у заліза в 1,66 рази).
Учитель: Які фізичні властивості притаманні тільки деревині? Давайте спробуємо їх знайти.
Учитель. В ході відповідей були озвучені механічні властивості. (Слайд №7)
Вони враховуються при обробці матеріалів і їх практичному використанні. Показники механічних властивостей - межа міцності при розтягуванні (тимчасовий опір) - відношення найбільшого навантаження на матеріал до площі його поперечного перерізу, вимірюється в Па або МПа;
- відносне подовження - відношення збільшення довжини зразка після розриву (при випробуваннях на розтяг) до його первісної довжині (в%).
Здатність матеріалів витримувати навантаження без руйнування.