Урок1 рус яз 5 - розробки уроків з української мови - роль мови в житті людини, мова
Урок № 1
Тема: Роль мови в житті людини
Мета: звернути увагу учнів на роль мови в житті людини і
суспільства
завдання:
освітня: познайомити з поняттями «мова» і «мова»;
розвиваюча: розвинути вміння викладати свої думки в усній і письмовій
мови;
виховна: виховати стійкий інтерес до української мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок-практикум
Методи: частково-пошуковий, евристична бесіда.
Міжпредметні зв'язки: література, історія.
Обладнання: підручник, словники, записи на дошці, ілюстративний
матеріал.
ХІД УРОКУ
I. Орг. момент
1.
Знайомство з класом. Розповідь про вимоги, що пред'являються до
організації роботи (кількість робочих зошитів і вимоги до їх
ведення, підручник і його структура)
II. Актуалізація опорних знань
Чи замислювалися ви над тим, що таке мова? Одна людина говорить,
інший слухає і розуміє його. Ви Новомосковскете книгу, газету, журнал і теж
розумієте, що написано. За допомогою слів (усно або письмово) людина
висловлює свої думки і передає їх іншим. І це відбувається, завдяки
мови.
На дошці і в зошитах записуються число і тема уроку.
Сьогодні тім'я «Роль мови в житті людини» стане темою нашого
експерименту
III. Вивчення нового матеріалу
Загадка: Завжди він в роботі,
Коли говоримо,
А відпочиває,
Коли ми мовчимо
(Мова)
- А що таке мова? Покажіть.
- А ще? (Мова, здатність говорити)
- Виявляється слово "мова" багатозначне. Заглянемо в словникову статтю.
1. Здатність говорити, говоріння. Володіти мовою. Дар мови.
2. Різновиди або стилі мови. Усна і письмова мова.
3. Звучав мову. Російська мова музична.
4. Розмова. Бесіда. Розумні промови приємно слухати.
5. Публічний виступ. Виступати з промовою.
- Ми познайомилися зі значеннями слова "мова". Давайте повчимося
розрізняти значення цього слова в пропозиціях. Запишемо їх і в дужках
позначимо цифрою значення 1, 2, 3, 4 або 5.
1) Звідусіль лунали вітальні промови. (5.)
2) Про це не може бути й мови. (4.)
3) У цього хлопчика скрутна мова. (1.)
4) Звучить багатомовна мова. (3.)
5) У повсякденному житті ми користуємося раз говорной промовою. (2.)
6) Про що мова? (5.)
- А що стало причиною виникнення мови в далекому минулому?
(Потреба спілкування)
Так, хлопці, людську мову - дивовижне, неповторне чудо. Ну
що б ми, люди, варті без нього? Просто неможливо уявити нас
без'язикості. Адже саме мова допоміг нам виділитися з тварин. він
вважається головним засобом людського спілкування.
- Але чому головним? Чи існують інші засоби спілкування? Якщо так,
то які? - Міміка, жести, малюнки, сигнали, знаки. Це все - невербальні
засоби спілкування, тобто безсловесні.
гра
Зобразіть мімікою радість, здивування, гнів.
Покажіть жестами: добре, погано, не можна.
- Спробуємо зробити висновки з виконаної роботи та відповісти на
питання уроку: «Навіщо людині потрібна мова?» (Мова потрібен для передачі
думок від однієї людини до іншої, для спілкування, для взаєморозуміння).
Завдання: Продовжіть думку англійського драматурга Бернарда Шоу:
«Якщо у вас і у мене є яблуко і якщо ми обміняємося цими яблуками,
то у вас і у мене залишиться по одному яблуку. А якщо у вас є ідея і у
мене є ідея і ми обміняємося цими ідеями, то ... »(... то у кожного
з нас буде дві ідеї »).
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- Ідея - це думка, виражена словами. А у мене, наприклад, є
думка подарувати вам в формі диктанту вірші.
Р..дной. зик р..дние звуки
О..ца і матері. зик,
Яким з де..тва радість борошна
І думка я висловлювати звик.
- Перевіримо.
Рідної мови, рідної звуки,
Батька і матері Мова,
Які з дитинства радість, муки
І думка я висловлювати звик.
- Яка ідея цієї строфи?
- Як ці вірші доповнюють наше дослідження ролі мови в житті
людини?
Відповіді учнів.
- Мова допомагає висловити найпотаємніші почуття.
V. Підведення підсумків уроку.
1. Що було на уроці головним?
2. А що було цікавим?
3. Що нового дізналися?
VI. Домашнє завдання.
Підібрати 3-4 прислів'я про мову