Урок навколишнього світу - весна

Предмет: «Світ навколо нас».

Кількість учнів в класі. 9.

Мета заняття: узагальнення і систематизація знань дітей про характерні ознаки весни.

завдання:
  • Освітні.
    • вчити бачити характерні ознаки весни в живій і неживій природі;
    • вчити розпізнавати зв'язок між явищами неживої природи і життям тварин;
    • вчити бачити зв'язок між явищами неживої природи і сезонними видами праці людей;
    • узагальнити знання про ознаки весни;
    • формувати вміння висловлювати свою думку.
  • Розвиваючі:
    • розвивати інтерес до пізнання нового в навколишньої дійсності;
    • розвивати увагу дітей;
    • розвивати логічне мислення і пам'ять;
    • розвивати зв'язне мовлення.
  • виховні:
    • виховувати шанобливе і дбайливе ставлення до природи;
    • виховувати інтерес і любов до тварин;
    • виховувати вміння слухати;
    • продовжити роботу по естетичному вихованню.
Методичні прийоми:
  • Словесний метод.
  • Наочний метод.

Тип заняття: урок узагальнення і систематизації знань.

Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова.

Оформлення: виставка малюнків, наочні посібники.

устаткування:
  • Технічне забезпечення: демонстраційний екран, мультимедійний проектор, демонстраційний матеріал.
  • Програмне забезпечення: Microsoft Power Point, Word, CD, «Природа. Людина. Суспільство », програмне забезпечення для сканування і обробки зображень.
  • Картки.

1. Організаційний момент.Псіхологіческая підтримка

Учні сідають в гурток, тримаючись за руки. Учитель вимовляє пошепки, діти повторюють вголос.

Ми - розумні!
Ми - дружні!
Ми - уважні!
Ми - старанні!
Ми відмінно вчимося!
Все у нас вийде!

Хлопці сідають на місця. (Парти розставлені півколом.)

Учитель: Здогадайтеся, про кого я говорю!

Тріщала з самого ранку.
Пор-р-р-ра! Пор-р-р-ра!
А що пора?
Така з нею морока,
Коли тріщить сорока!

На демонстраційному екрані з'являється слайд 2 (Додаток 1) з зображенням сороки

Учитель: Зараз ми поговоримо про пори року.
- Скільки пір року ви знаєте? Перерахуйте їх. (Чотири, літо, осінь, зима, весна.)
- Які основні ознаки літа ви знаєте? (Тепло, жарко, строкаті барви квітів, спів птахів. Спокійний шелест трави.)

На екрані з'являється слайд 3 (Додаток 1) із зображенням літа.

Учитель: Які основні ознаки осені ви можете назвати? (Обпадають листя, відлітають птахи, стає холодно і тихо.)

На екрані з'являється слайд 4 (Додаток 1) із зображенням осені.

- Яка пора року може про себе сказати наступні слова?

Сніг на полях,
Лід на річках,
Завірюха гуляє.
Коли це буває?

- Звичайно, ви дізналися цю пору року! (Зима!)
- За якими ознаками ви дізналися, що йдеться про зиму? (Сніг, мороз, заметіль, помсти, замітає.)

На екрані з'являється слайд 5 (Додаток 1) з зображенням зими.

- Сьогодні з самого ранку сорока тріщала про те, що зима закінчується.

Тане сніжок.
Ожив лужок.
День прибуває.
Коли це буває?

(Це буває навесні.)

- Лісові мешканці почули про це і вирішили скликати лісове збори. На ньому ми побуваємо і дізнаємося, як ліс і його мешканці зустрічають весну.

На екрані слайд 6 (Додаток 1) із зображенням весни.

- Які звуки підтверджують, що прийшла весна? (Дзюркіт струмка, Спів птахів, дзенькіт капелі.)

3. Самостійна робота

Скласти з розрізних елементів картинку і визначити, яку пору року на ній зображено.

Ви, напевно, втомилися?
Ну, тоді все дружно встали!
Ніжками потопали,
Ручками поплескали.
Покрутилися, покрутилися
І за порти всі посідали.
Очки міцно закриваємо,
Дружно до 5 вважаємо.
Відкриваємо, поморгай
І працювати продовжуємо!

(Виконання рухів за вчителем.)

5. Закріплення знань

На екрані слайд 7 (Додаток 1) «Капель»)

- А ще називають «Вранці весни», «Соняшники». Чому? (Сонце піднімається вище і світить яскравіше. Дні стають довшими. Прокидаються комахи, пожвавлюються звірі, птиці.)

(Додаток 1) Слайд 9: синиця, горобець, сіра ворона.

- Повторюйте за мною.

Галасують граченят на шпаченята,
Дивляться галчата на граченят.

Слайд 11: «Веселі струмки»

(Додаток 1) Слайд 14: «Ведмідь, сірий заєць, руда білка, ящірка.

- Здається, майже всі звірі лісові зібралися. І ми можемо відправитися далі. Встали, пішли ...

Раз стежечкою лісової, по лісовій, по лісовій.
Стрибав зайка пустотливий, пустотливий, так ...
Мишка зайчика наздоганяв, він крокував так ...
І ошатна, гарна, хороша, хороша,
Йшла лисичка, не поспішаючи, не поспішаючи, та.

(Діти зображують дії, руху тварин.)

(Додаток 1) Cлайд18: «Конвалія»;
cлайд19: «Медуниця»;
слайд20: «Черемуха»;
слайд 21: «Фруктове дерево в цвіту».

(Додаток 1) Cлайд22: «Соловей, зозуля, зяблик»;
слайд23: «Болотні співаки»

- Які свята відзначаємо в травні? (9 травня ми відзначаємо День Перемоги нашого народу у війні з фашистською Німеччиною.)

- Які у людей весняні роботи в полі, в саду, на городі? (В травні у людей багато турбот. Треба поле зорати та засіяти. В саду дерева окапав, сухі сучки і гілки підрізати. У городі приготувати грядки і посіяти цибулю, моркву, буряк. А на клумбах посадити красиві квіти.)

(Додаток 1) Слайд24: «Польові роботи»
Слайд 25: «Квіти на клумбах»

- Які основні ознаки весни ви можете назвати? (Сонце піднімається все вище. Світить все яскравіше. З дахів звисають бурульки. Підігріта сонцем, бурулька починає танути. Дзвенить весняна крапель, біжать, дзюрчать струмки. З'являються проталини. На деревах і чагарниках набухають бруньки. Розкриваються весняні квіти. Прокидаються комахи. Повертаються перелітні птиці і все радіють приходу весни.)

- Кому було цікаво? Лясніть в долоні все, кому було цікаво!
- Що особливо запам'яталося?
- Який у вас настрій? Покажіть мімікою.