Урок хімічні явища

Урок з природознавства
Тема: Хімічні явища. Горіння. гниття
Мета уроку: здійснити контроль знань матеріалу, вивченого раніше; продовжити
формування уявлень про різноманітність явищ, жати поняття про
хімічних явищах, їх характерні ознаки; ознайомити учнів
особливостями і значенням процесів горіння і гниття в природі, життя
людини; розвивати уявлення про різницю між явищами, суті
хімічних явищ і їх ознаками,
спостережливість і
допитливість; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища,
повагу до знань, які роблять життя людини більш безпечним і
комфортним
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мікрофон, скляні стакани, колби, пробірки, оцет, питна сода,
сірники, сухе пальне, таблетки глюконату кальцію
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Які групи фізичних явищ ви знаєте?
З чим пов'язані механічні явища?
Чому відбувається механічне рух?
Як виникає і поширюється звук?
Як відрізнити теплові явища від інших?
Чим поширення звуку відрізняється від поширення світла?
Чим відрізняються магнітні явища від електричних?
3. Контроль знань матеріалу, вивченого раніше. диктант
Завдання 1. Розподіліть по стовпцях тіла, речовини, явища
Роса, цукор, цвях, мідь, стіл, м'яч, залізо, біг, зірка, сяйво, шипіння, вода,
сніг, пластмаса, бурулька, блискавка, свічка, бензин, веселка, кипіння
Завдання 2. Написати, до якої групи фізичних явищ відносяться такі явища
Спортсмен біжить, масло шипить на сковороді, сонце світить, нагріву води, сніг,
спів, маленькі шматочки паперу притягуються до гребінця, горобець стрибає, крик,
шайба котиться по льоду, вода перетворюється в лід, грім, магнітна стрілка
показує на південь, веселка,

4. Постановка теми уроку
Сьогодні ми продовжуємо з вами вивчати явища і розглянемо другу групу
«Хімічні явища.
явищ - хімічні. Запишіть, будь ласка, тему уроку:
Горіння. гниття »
5. Вивчення нового матеріалу
У природі можна спостерігати багато явищ. Ми з вами це побачили, коли
знайомилися з різними групами фізичних явищ. Незважаючи на їх відмінність, все
перелічені явища мають спільну ознаку. Який?
Так, під час цих явищ освіту, руйнування, перетворення, зміна
речовин не відбувається. Тому ці явища назвали фізичними. внаслідок
фізичних явищ може змінюватися тільки агрегатний стан речовини або форма,
розміри (перетворення води в лід або пар - молекули води в будь-якому стані не
руйнуються, змінюється тільки відстань між ними).
Але в природі під впливом різних видів діяльності людини відбуваються
зміни, в результаті яких одні речовини перетворюються в інші. такі зміни
називають хімічними явищами, або хімічними реакціями.
Приклади: скисання молока, горіння деревини, іржавіння заліза, гниття.
Хімічні явища, або хімічні реакції, постійно відбуваються в живих
організмах при обміні речовин. З продуктами харчування - органічними речовинами:
білками, жирами, вуглеводами - відбуваються перетворення. Молекули, що входять до складу
продуктів,
з яких будується тіло
людини. Одночасно виділяється тепло та інші речовини: вуглекислий газ, вода.
а утворюються нові,
руйнуються,
Люди широко використовують хімічні реакції в своєму повсякденному житті, в
промисловості: різні матеріали, фарби, лаки, гума, скло, пальне, метали,
пластмаса і інше створено за допомогою хімічних реакцій.
Хімічними називають явища, при яких молекули однієї речовини
перетворюються в молекули іншої.
Вчені вивчають хімічні явища в спеціально обладнаних лабораторіях,
досліджують, як буде відбуватися те чи інше хімічне явище, як прискорити
бажані або уповільнити небажані реакції, що потрібно для отримання нових речовин
із заданими властивостями.
Різноманітні хімічні реакції підкоряються певним законам протікання.
У природі нічого не виникає з нічого і не зникає безслідно.
Давайте вивчимо їх.
Закони протікання хімічних реакцій:
1.
2. Сутність хімічної реакції полягає лише в перегрупування атомів.
3. Кількість атомів до і після реакції однакова.
Проблема: Як визначити, що сталася хімічна реакція?
Прийом «Практична теорія»

Демонстрація. У скляний стакан помістимо трохи питної соди і додамо в
неї оцту. Відразу ж бачимо, що суміш цих речовин піниться, ніби «закипає». це
відбувається завдяки бурхливому виділенню бульбашок газу. Якщо при цьому внести в стакан
запалений сірник, вона згасне, що не догорівши. Горіння сірники припинив вуглекислий газ. його
бульбашки ми спостерігали, виконуючи досвід. Отже, питна сода і оцет зруйнувалися, а
утворилися нові речовини, в тому числі і вуглекислий газ. Тобто відбулася хімічна
реакція.
Що відбувається?
Вам знайома така реакція?
Де ви з нею зустрічалися?
Згадайте, коли ваші мами готують млинці, вони в соду додають трохи
оцту. Цю шипучу суміш мама додає в тісто. Тісто починає пузиритися, Млинці
виходять пухкими.
Демонстрація. Наллємо в стакан води, і насиплемо туди цукру і лимонної
кислоти. Перемішаємо до розчинення. Потім додаємо туди трохи соди і швидко
перемішуємо. Що відбувається? Де ви зустрічалися з такою реакцією?
Виділення газу - одна з ознак хімічної реакції.
Ознаками хімічних явищ також є утворення осаду, зміна
кольору (як в прикладі з появою іржі),
поява світла і тепла при
взаємодії речовин, запаху. Коли палять дрова, ми бачимо світло і тепло, виділяється
дим.
Горіння - реакція окислення речовин, яка супроводжується виділенням диму,
можливе виникнення полум'я і світіння.
Демонстрація. Горіння сухого пального.
горіння паперу
Що може бути корисніше світла і тепла, які виділяються під час хімічного
явища горіння вугілля на тепловій електростанції, спалювання природного газу в газовій
плиті? Однак горіння приховує в собі і велику небезпеку. Природно - це лісові
пожежі, які можуть охопити великі масиви лісів і знищити все живе на
палаючої території.
Які ж умови, при яких відбувається горіння?
Більшість реакцій горіння - це взаємодія простих і складних речовин з
киснем. Щоб відбулося горіння, необхідні дві умови. Перша умова - це
вільний доступ повітря. Друга умова - речовина починає горіти, якщо її
температура досягає температури займання речовини. Наприклад, скільки б ми не
користувалися газовою плитою, металева підставка для посуду не згорить. Однак,
варто необачно поставити на плиту поліетиленовий посуд, як він відразу плавиться і
загоряється. Це тому, що для речовини поліетилену, з якого виготовлена ця
посуд, температура полум'я плити вище температури займання.

Блискуче залізо під дією води і повітря поступово перетворюється в руду
іржу. Зміна кольору речовини свідчить про те, що відбувалося хімічна
реакція.
При деяких хімічних реакцій проявом зміни речовин стає
утворення осаду.
Демонстрація дослідів учителем:
1. Освіта і розчинення осаду (NaOH + CuSO 4, потім розчинення в HCl)
2. NaOH + фенолфталеїн + HCl - зміна забарвлення.
Згадайте, що буває із стеблами квітів, якщо вони довго стоять у вазі з водою?
А як ви думаєте, чому в лісі земля не покривається надовго товстим шаром
опалого листя? Відповідь відома - опале листя гниють і перетворюються в живильні
для рослин лісу речовини. Гниття - це хімічне явище, як і горіння. Однак в
ньому виділяється тільки тепло.
В одних випадках гниття дуже корисно, як в розглянутому прикладі з опалим
листям. В інших - завдає відчутної шкоди, наприклад, призводить до псування продуктів
живлення.
Гниття - повільний розпад органічних продуктів за участю мікроорганізмів при
обмеженому доступі повітря; кінцевим продуктом процесу гниття є гумус
(Перегній).
А тепер давайте разом складемо схему «Ознаки хімічних явищ». ви
називаєте ці ознаки і ми їх записуємо в схемі. (Учні називають ознаки
хімічних реакцій)
ОЗНАКИ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ
Зміна кольору
Освіта або
розчинення
осаду
Виділення тепла і
світла
виділення і
поглинання газу
поява або
зникнення
запаху
І ще одне цікаве явище.
Демонстрація «Фараоновий змія». Підпалюємо таблетку сухого пального і кладемо
на неї 3-4 таблетки глюконату кальцію.
Спостерігаємо, що відбувається.
6. Закріплення вивченого матеріалу

Встаньте, будь ласка, вийдіть з за парт. Я називаю явища: якщо явище
фізичне, ви ляскаєте в долоні; якщо хімічне - піднімаєте руки вгору.
Горіння вугілля, скисання молока, плавлення льоду, іржавіння заліза, освіту
хмар, фільтрування, пожовтіння листя на деревах восени, перетворення води в лід,
роса на траві, гниття опалого листя.
• Хімічні явища (хімічні реакції), на відміну від фізичних, супроводжуються
руйнуванням одних речовин і утворенням інших.
• Про хімічне явище свідчать виділення газу, випадання осаду, зміна
кольору, поява світла і тепла.
• Людина навчилася керувати хімічними явищами - тривалий час здійснювати
корисні і сповільнювати або припиняти шкідливі.
Домашнє завдання: Ярошенко §§ 15, 16 (читати), конспект (вчити);
створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
1. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
2. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
3. Як людина використовує опале листя?
4. У чому полягає користь від опалого листя?
5. Чим шкодять опале листя?

Створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
6. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
7. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
8. Як людина використовує опале листя?
9. У чому полягає користь від опалого листя?
10. Чим шкодять опале листя?
Створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
11. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
12. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
13. Як людина використовує опале листя?
14. У чому полягає користь від опалого листя?
15. Чим шкодять опале листя?
Створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
16. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
17. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
18. Як людина використовує опале листя?
19. У чому полягає користь від опалого листя?
20. Чим шкодять опале листя?
Створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
21. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
22. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
23. Як людина використовує опале листя?

24. У чому полягає користь від опалого листя?
25. Чим шкодять опале листя?
Створити проект «Опале листя: користь чи шкода?»
Питання проекту:
26. З яких дерев нашої місцевості опадає листя?
27. Що відбувається з опалим листям в природі, і яке це має значення?
28. Як людина використовує опале листя?
29. У чому полягає користь від опалого листя?
30. Чим шкодять опале листя?