Проекції вершин, ребер і граней предмета 1
Мета уроку: (Слайд 2).- Навчитися знаходити і визначати вершини, ребра і грані предмета, вважати і назвати їх,
- проектувати їх на площині.
- Навчитися застосувати отримані знання на практиці.
- Познайомитися з поняттями вершин, ребер, граней предмета.
- Навчитися знаходити і вважати їх кількість.
- Ознайомимося зі способом проектування вершин, ребер і граней предмета на площині проекції.
1. Організаційний момент (2 хв.)
Учитель: Доброго дня хлопці, сідайте.
2. Пояснення нового матеріалу (30 хв.)
Вступне слово вчителя: Зображення будь-яких найпростіших об'єктів оточуючого нас світу складаються з простих геометричних елементів: вершин, ребер, граней і кривих поверхонь. Зображення будь-якого предмета зводиться до зображення вершин, ребер, граней, кривих поверхонь.
Учитель повідомляє тему уроку, мети і план вивчення нового матеріалу. (Слайд 3)
- Виконаємо завдання по заданій темі. Запишемо домашнє завдання.
- Починаємо вивчення нового матеріалу з першого пункту плану (за гіперпосиланням на Слайд 4).
З'являється наочне зображення предмета (можна запитати геометричну форму заготовки, з якої виготовлено виріб).
Учитель: З поняттям вершина ви знайомилися на уроках геометрії - вершина трикутника, чотирикутника і т.д. Ми зараз подивимося, що ж називається вершиною даної фігури. Вершину - будемо позначати великими літерами латинського алфавіту.
Після того як проявилися 11 вершин, вчитель задає питання: чи всі вершини показані па зображенні?
Учні: Ні. Не відображено вершина на задньому плані (з'являється недостатня вершина).
Учитель: прийняття не показувати вершини точками, а тільки позначати (точки зникають, а позначення залишається). Назвіть всі вершини.
Учитель: Поняття ребра вам теж знайоме. Як ви на геометрії називаєте відрізок, що з'єднує сусідні вершини, наприклад, трикутника?
Учень: Сторона трикутника.
Учитель: А ми будемо називати відрізки, що з'єднують сусідні вершини деталі - ребрами. Наприклад, РА (на нього вказує стрілка і виділяється іншим кольором), FD (на нього вказує стрілка і виділяється іншим кольором). Після зникнення вказівних стрілок питання: назвіть ще ребра даної фігури?
Учитель: Поняття межі предмета для вас хлопці нове, але з цим поняттям ви познайомитеся докладніше в курсі геометрії. Це багатокутники, з яких складається поверхню предмета. Розглянемо грань, виділену малиновим кольором.
Учитель сам називає її, а стрілка вказує (PABVNT). Іншу грань, зазначену стрілкою (рожеву) учитель просить назвати учнів.
Учитель: Назвіть інші грані.
Після цього всі вказують стрілки зникають.
Учитель: Ми з вами розглянули вершини, ребра і грані предмета. Як ви це засвоїли ми зараз перевіримо.
- Скільки вершин? (12)
- Скільки ребер? (18)
- Скільки граней даного предмета? (8)
Учні вважають і звіряються з зображенням на слайді.
Учні працюють на заготовках, потім звіряються з зображенням на слайді.
Учитель: Розглянемо на наочному зображенні будь-які дві вершини (А, В) і побудуємо їх зображення на видах. Їх ми будемо позначати прописними буквами латинського алфавіту, причому, на головному один штрих, вид зверху - без штрихів, вид зліва - два штриха додають у літери.
Учитель: На наочному зображенні виділимо одну з граней (стрілка покажчик). Розглянемо зображення проекції межі на кресленні.
Учні виконують ескізно креслення деталі (заготівля габаритних рамок для креслення видів).
3. Підсумок уроку і запис домашнього завдання (8 хв.)
Учитель оцінює виконання практичного завдання.