Пейзажна замальовка 1

Мета уроку: організувати творчу діяльність учнів по підготовці до написання мініатюри, використовуючи особисті спостереження, твори визнаних майстрів слова, репродукції картин художників.

  • освітні: дати поняття про пейзажної замальовці; закріпити навички роботи над твором-описом;
  • розвиваючі: удосконалювати вміння свідомо використовувати в мові зображально-виражальні засоби мови;
  • виховні: сприяти формуванню «родинного уваги» до природи, поетичному сприйняттю природи.

Обладнання: комп'ютерна презентація - Додаток 1; аудіозапис «Весняної пісні» Ф. Мендельсона - Додаток 2; картки з робочими матеріалами для виконання творчого завдання - Додаток 3.

I. Організаційний момент.

II. «Розігрів» навчальної групи.

Читання вчителем епіграф до уроку:

Я впевнений, що для повного опанування української мови
потрібно спілкування з пасовиська і лісами, водами, старими вербами,
з пересвист птахів і з кожною квіткою,
що киває голівкою з-під куща ліщини.

Учитель. Осмисліть висловлювання. Як воно може бути пов'язане з темою сьогоднішнього уроку?

III. Повідомлення теми уроку. Словникова робота.

(Презентація, Слайд 2)

Учитель. Опис природи ... Ось про це ми сьогодні і поговоримо. Запишіть в зошитах дату і тему уроку: «Пейзажна замальовка. Підготовка до твору-опису ».

Яке слово в формулюванні теми вимагає тлумачення? (Замальовка.) Упораємося у «наукового консультанта» про значення цього слова.

Учень. За визначенням шкільного тлумачного словника, замальовка - це начерк з натури, що відтворює побачене в живопису, в музиці, в літературі.

Учитель. А що ж таке пейзажна замальовка? (Пейзажна замальовка - це зображення природи в різних видах мистецтва.) Запишіть визначення в зошит.

Учитель. Наша мета - підготуватися до написання пейзажної замальовки на тему «Перший подих весни». Визначте завдання своєї навчальної діяльності на уроці. (Відшукати в природі перші ознаки весни; підібрати яскраві, образні слова для їх опису.)

Читання вчителем уривка з вірша А.А. Фета «Весна».

Ще весни запашної нега
До нас не встигла зійти,
Ще яри повні снігу,
Ще зорею гримить віз
На замороженому шляху.
Тільки-но в полудень сонце гріє,
І соловей ще не сміє
Заспівати в смородини кущі ...
Але возрожденья звістку жива
Вже є ...

Учитель. Давайте спробуємо відшукати в навколишньому нас природі цю живу звістку возрожденья.

VI. Збір фактичного матеріалу до твору.

Учитель. Протягом декількох днів ваші однокласники спостерігали за природою рідного села і помітили ось що ...

Виступ учнів з групи «Журналісти-натуралісти».

1-й учень. Весна в цьому році прилетіла до нас на сонячних крилах.
2-й учень. Хоч і міцні ще морози, да уж не ті, що були серед зими. Хоч і глибокий сніг, да уж не той, що був - потьмянів, порихлел.
1-й учень. А з дахів бурульки ростуть.
2-й учень. А днем ​​з бурульок - крапель.
1-й учень. Сонце все частіше виглядає.
2-й учень. Пригріває скла золотим променем.
1-й учень. І небо чи не мерзлої, біло-блакитного зимового кольору.
2-й учень. Синіє з кожним днем.
1-й учень. А ось вода ще спить під кригою.
2-й учень. Зате дерева вже прокинулися від зимового сну, відтанули, задихали.
1-й учень. А весняне повітря!
2-й учень. Він пахне свіжістю, новизною.
1-й учень. Дуже запізнилася в цьому році весна.
2-й учень. Але скоро настануть такі дні, коли тінь здасться маленьким острівцем в море сонця.

VII. Поетична композиція «Перший подих весни».

Учитель. Чудові українські поети не тільки вміли спостерігати, бачити і глибоко розуміти природу, знаходити прекрасне в самому скромному її куточку, а й яскравим, емоційним мовою описати бачене, висловити своє власне ставлення до зображуваного.

Виступ учнів з групи «Читці».

Весна! Весна! Як повітря чисте!
Як ясний небосхил!
Своєю Лазур живий
Сліпить мені очі він!

Чиста небесна блакить,
Тепліше і яскравіше сонце стало,
Пора хуртовин злих і бурь
Знову надовго минула.

Пішла зима зі стужами,
Кучугури стали калюжами.
Покинувши країни південні,
Повернулися птахи дружні.

Сяє сонце спозаранку,
Сніг темним став, намок.
І, распеваючі веснянку,
Біжить веселий струмок.

Розкриваються нирки,
Як річки!
Така коштує тріскотня!
Важкі сонні повіки
весна,
Нарешті, підняла!

Учитель. Які прикмети наступаючої весни побачили поети в навколишній природі? Який настрій об'єднує всі ці уривки? (Радість від настання весни.)

VIII. «Екскурсія в картинну галерею».

Учитель. З таким же ліризмом, але своїми художніми засобами передають становлення весни художники.

Виступ групи «Мистецтвознавці».

(Презентація, Слайд 3)

1-й учень. Понад сто років тому Олексій Кіндратович Саврасов написав свою знамениту картину «Граки прилетіли». Але і тепер, як і колись, В Третьяковській галереї у невеликого полотна збираються люди і підлягає його розглядають.

«Граки прилетіли» - зовсім не від ефектна робота. Здавалося б, що може бути прекрасного в звичайних, нічим не примітних сільських задвірках з кучугурами снігу у заборів і тонкими, кривими, як би випадково виросли тут берізками? Але полотно вражає сполученням «звичайності» мотиву з рідкісною поетичністю його тлумачення. Саврасов зробив чудо: він відкрив людям очі на дивовижну красу і поезію того, що вважалося негарним.

Назустріч теплу і сонцю розпушили маківки берези. Підталий сніг повільно сповзає з даху - ось-ось впаде. Сонячним променям ніщо не заважає зігрівати землю. Тому золотистими, немов мед, стали стіни будинку, і довгі блакитні тіні лягли на пухкий сніг.

(Презентація, Слайд 5)

Учитель. Який побачили весну художники? (Ранньою.)

Які ознаки вказують на те, що влада зими ще не повалена до кінця? (В тіні дерев, куди не проникають сонячні промені, ще лежать величезні замети. Порожнє повішений на березі будиночок для весняних гостей. На деревах немає листя, крізь голі гілки просвічує небо.)

IX. Релаксація. Прослуховування музичного пейзажу Ф. Мендельсона «Весняна пісня».

Учитель. А ось який побачив весну німецький композитор Фелікс Мендельсон. Давайте послухаємо його «Весняну пісню». Прийміть зручне положення, закрийте очі, розслабтеся.

Які картини малювала ваша уява під звуки цієї красивої мелодії?

(Презентація, Слайд 6)

Учитель. А зараз уявіть, що ви - художники. В руках у вас чарівні кисті і багата палітра образотворчих засобів мови. Закінчите замальовку, постарайтеся передати через слова свої почуття і настрій.

Учні записують текст, заповнюючи пропуски. Що стосується труднощі можна скористатися картками - «підказками» (Додаток 3). Після закінчення роботи бажаючі прочитують свої твори.

Учитель. Удома ви повинні будете виконати замальовку на тему «Перший подих весни». Чи готові ви до цієї роботи? Чи достатньо накопичено фактичного і мовного матеріалу? Який етап уроку виявився для вас найбільш плідним?

Давайте разом подумаємо, чия робота на уроці заслуговує оцінки «5». Хто сьогодні працював на «4»? Кому слід підтягнутися?

Всім дякую. Урок завершено.