Команда розгалуження в повній і неп

Команда розгалуження в повній і неповній формі (урок 1)

(Дана розробка уроку на тему «Команда розгалуження в повній і неповній формі» складена з розрахунку 1 година на тиждень, інформатика ведеться тільки в 10 і 11 класах. До вивчення цієї теми в 10 класі обов'язково розгляд теми «Алгоритм. Його властивості і способи запису »,« Мова програмування Бейсік ».)

Мета: розглянути команду розгалуження в повній і неповній формі; виробити вміння і навички в складанні програм по блок-схемам і блок-схем за програмами з командами розгалуження

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання.

Перед вами листочки з таємничими числами. Під кожним числом або зображена геометрична фігура, або написаний оператор. Ви повинні відповісти на питання, знайти правильну відповідь і записати числа, відповідні відповіді, в таблицю:

1. Ця геометрична фігура використовується в блок- схемах для позначення початку і кінця алгоритму.

2. Дана геометрична фігура використовується в блок-схемах для позначення будь-якого обчислення.

3. Для виведення даних на екран в Бейсике використовується цей оператор.

4. Цей оператор використовується для введення даних з клавіатури.

5. Для очищення екрану в Бейсике служить цей оператор.

6. Для перевірки умови використовується ця фігура

7. Введення-виведення даних на екран позначається цієї геометричною фігурою.

8. Цим оператором закінчується будь-яка програма.

Яка послідовність чисел у вас з'явилася у другому рядку? Під цією послідовністю зашифровано одне слово. Спробуйте знайти ключ і розшифрувати це слово. Дайте визначення.

Алгоритм - кінцевий набір точних і зрозумілих приписів (правил, інструкцій, дій), що дозволяють вирішити будь-яку конкретну задачу з деякого класу однотипних задач.

III Вивчення нової теми.

Згадаймо, як називається алгоритм, в результаті якого забезпечується вибір одного з двох можливих дій? Правильно, розгалужуються. Такий алгоритм обов'язково містить умову і, в залежності від результату виконання умови, відбувається вибір дії. Наприклад: Якщо день робочий, то йдемо в школу, інакше будемо відпочивати. Якщо батьки гроші дадуть, то йдемо на дискотеку, інакше будемо дивитися телевізор. Таких прикладів ми можемо привести багато зі звичайного життя і наук. Наприклад, математика: Есліу рівностороннього чотирикутника кути прямі, то назвемо його квадратом, інакше назвемо його ромбом. Фізика: Есліудар пружний, то маса тіла зберігається, інакше маса змінюється

Давайте тепер визначимо, що ж таке розгалуження?

Розгалуження - ця така форма організації дій, при якій в залежності від виконання або невиконання деякої умови здійснюється або одна, або інша послідовність дій.

Розглянемо команду розгалуження в повній і неповній формі, що містить одне і кілька дій на алгоритмічній мові, яка представлена ​​у вигляді блок-схеми і на мові програмування Бейсік. Оформимо у вигляді таблиці.

Оператори if. then. else - оператори умовного переходу

Оператор goto - оператор безумовного переходу, змінює порядок виконання програми. Загальний вигляд: GOTO N. де N - номер рядка, на яку здійснюється перехід.

1. По даній блок-схемі

А) визначити результат виконання алгоритму при х = - 4 і х = 10

Б) записати програму

А) Спочатку вводимо значення х. Якщо умова істинно, тобто х> 5, то виконається дія, вказане зі стрілкою Так. Якщо ж умова помилкова, тобто х <5, то выполнится действие, указанное со стрелкой Нет. При х=-4 вычисляем значение y по формуле y = 5- x. т.е y = 9, а при х = 10 по формуле y = x 2. т.е y = 100.

20 INPUT "введіть значення X"; X

30 IF X> 5 THEN Y = X ^ 2 ELSE Y = 5-X

IV. складання програм

Мета. навчитися виділяти умови для вирішення конкретних завдань з використанням команди розгалуження.

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання.

Двоє учнів записують рішення завдань на дошці. Решта відповідають на питання:

- Що таке розгалуження?

- Які дві істотно різні форми запису розгалужень є?

- Чи може алгоритм бути розгалужуються, якщо в ньому не вказано умова?

- Наведіть приклади, що містять команду розгалуження в повній, неповної формах.

III. Пояснення теми.

У кожній з двох істотно різних форм розгалужень вказується умова, яке треба перевіряти, і набори дій, які треба виконувати при виконанні або невиконанні цієї умови.

При вирішенні завдань часто постає питання, як же визначити це сама умова? Як умова може виступати логічне вираз, просте або складене. Просте логічне умова являє собою пару виразів, між якими поміщений один із символів порівняння:

> = (Більше або дорівнює),

<= (меньше или равно).

Виразами в такому твердженні можуть бути числа, числові змінні, функції, а також будь-які арифметичні вирази. Складений логічне умова складається з простих за допомогою логічних операторів AND (зв'язка І), OR (зв'язка АБО), NOT (зв'язка НЕ).

На конкретних прикладах спробуємо розібрати завдання, виділяючи умова:

1. Написати програму для обчислення значення за формулою +.

З курсу математики ми знаємо, що знаменник дробу завжди відмінний від нуля і подкоренное вираз неотрицательно. І наша умова можна записати, як х + 2<>0 (х<>-2) і а> = 0. Запишемо рішення задачі:

20 INPUT "Введіть значення X і А"; Х, А

30 IF Х +2<>0 AND А> = 0 THEN Y = (X-5) / (X + 2). GOTO 50

40 PRINT "При X = -2 і А <0 решения нет”. GOTO 20

2. Обчислити значення функції за таким правилом:.

Тут умови є взаємовиключними, тому виберемо одне з них. Ця умова буде визначати вибір дії. Есліx 2, то y =, інакше y = х. Чи можна по-іншому скласти цей вислів? (Так, Якщо х<2, то y = x. иначе y= .)

20 INPUT "Введіть значення X"; X

30 IF X> = 2 THEN Y = SQR (X) ELSE Y = X

3. Написати програму обчислення значення функції y (x) для заданого х:

Рішення будемо будувати за таким правилом: обчислимо значення y (x) при х> 7, якщо х 7, то y (x) = - 2, інакше y (x) = 2 x +1.

20 INPUT "Введіть значення X"; Х

30 IF X> 7 THEN Y = X ^ 2. GOTO 50

40 IF Х <= -7 THEN Y = -2 ELSE Y=2*X+1

50 PRINT "Y ("; X; ") ="; Y

IV.Решеніе завдань на визначення умов.

1. Скласти блок-схему

1) для обчислення значень виразів за формулами:

2) для знаходження площі і гіпотенузи прямокутного трикутника (введення негативних сторін передбачити).

VI. Домашнє завдання: За складеними блок-схемами скласти програми.

P. S. На наступному уроці до вивчення нової теми провести самостійну роботу на 12 хв. в двох варіантах.