Довжина ламаної - математика, уроки

Математика, 2 клас

Учитель: Аманбаева Менлізат Мовліевна

Тема: Довжина ламаної.

Цілі: Ознайомити з двома способами знаходження довжини ламаної.

Розвивати уміння порівнювати і переводити міри, порівнювати геометричні фігури, виділяти їх ознаки. Удосконалювати обчислювальні навички, вміння вирішувати завдання. Закріплювати вміння вимірювати довжини відрізків, складати їх.

Розвивати розумову і творчу діяльність.

Виховувати у дітей дбайливе ставлення до свого здоров'я.

Сприяти збереженню і зміцненню здоров'я учнів через фізкультхвилинки, зоровий тренажер.

- учні навчаться працювати з найпростішими вимірювальними матеріалами;

- в учнів сформується нове знання за допомогою порівняння об'єктів, знаходження спільного і відмінного (відрізок, ламана лінія);

- учні навчаться використовувати графічні моделі при вирішенні завдань, брати участь в діалозі, висловлювати свою точку зору, співпрацювати в спільному вирішенні проблеми при виконанні завдань в групах і парах.

Устаткування: презентація, словник Ожегова, картки для зорового тренажера, картки для індивідуальної роботи, числовий ряд, картки з прикладами різного рівня складності, прапорці, гора, малюнок Знайки Математика, короткий запис і креслення до задачі.

I. Організаційний момент.

- Хлопці, я рада бачити вас красивими і здоровими. Сіли дівчатка, тепер хлопчики.

- Перевірте положення рук, ніг, спини, відстань від очей до парти.

- А чому дуже важливо на уроці спину тримати рівно, ноги ставити правильно і нахилятися низько над партою? (Щоб була гарна постава, хороший зір і було легко дихати)

- Хлопці, коли ви тримаєте спину рівно, кров по вашому організму біжить легко, швидко і від цього ваш мозок працює краще.

- Чи можна сказати, що правильна постава допомагає нам добре вчитися?

- Підніміть руку, хто з вас хоче добре вчитися.

- Ви готові показати чому ви вже навчилися?

II. Актуалізація знань.

1. Робота з рядом чисел від 40 до 50.

-Картки на магнітах:

41, 46, 50, 45, 49, 43, 47, 40, 44, 48, 42

-Що ви бачите на дошці?

-Які це числа?

-Чому їх так назвали?

-Хто може запропонувати завдання з цього ряду?

-Володіємо числа в порядку зростання (спадання).

40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50

-Які питання можна задати за цим ряду? Кому?

( «Перед», «за», «між», на 1 більше, на 1 менше)

2. Індивідуальна робота на картках.

30 см * 3 дм 5 см Р 7 + 8 =

88 мм * 8 см И 12 - 4 =

10 м * 10 см І 54 - 4 =

1 дм 4 см * 14 см У 10 + 6 =

16 мм * 1 см Г 20 + 20 =

20 дм * 2 м Ф 90 - 0 =

- Розмістіть відповіді в порядку убування і прочитайте вийшло слово. (ФІГУРИ)

- Які геометричні фігури ви знаєте?

- Які фігури ви бачите на дошці?

- Що ви знаєте про квадраті?

3. Індивідуальна робота з завданнями різного рівня складності.

- Це квадрати не прості.

- Чим вони відрізняються?

- На них написані завдання різного рівня складності.

Найлегші завдання на червоних квадратах.

Складніше - на зелених.

А найскладніші на жовтих.

- Я пропоную вам вибрати самим завдання, з якими ви зможете впоратися (по рядах)

Перевірка по листочків на дошці.

6 + 3 = 8 + 4 = 9 + 9 =

10 - 2 = 13 - 5 = 15 - 7 =

8 + 3 = 6 + 6 = 8 + 7 =

12 - 0 = 0 + 15 = 45 - 45 =

10 + 1 = 23 - 3 = 63 - 60 =

- Оцініть свою роботу. (Самооцінка)

- Хто виконав завдання правильно і не допустив жодної помилки поставить (!)

- Хто допустив 1 помилку поставить (+)

- Хто більше однієї помилки (-)

- Намагаємося працювати краще.

III. Самовизначення до діяльності.

- Сьогодні до нас на урок знову прийшов Знайка.

- Які геометричні фігури ви тут бачите?

- Чому прийшов Знайка?

- Хлопці, він так поспішав до нас, що втратив одне слово з назви теми уроку. Але друге слово залишилося (довжина). Давайте допоможемо Знайка і постараємося дізнатися перелік зниклого слово.

- Розгляньте ось ці фігури.

- Як їх назвати одним словом? Це ... (лінії)

- Назвіть лінії і їх ознаки.

- Довжину яких ліній можна вимірювати? (Відрізка і ламаної лінії)

- Довжину якій лінії ми вже вміємо знаходити?

- А ламаної лінії?

- Назвіть тему уроку. (Довжина ламаної)

- Чому ми будемо вчитися сьогодні на уроці?

- Давайте перевіримо свої предположенія.Учебнік стр. 32

IV. Відкриття нового знання. Робота по темі уроку.

1. - Що таке ламана лінія? Ламана лінія - це лінія, яка складається з відрізків, які не лежать на одній прямій.
- Прочитаємо визначення ламаної лінії в словнику Ожегова. Ламана лінія в математиці (по С.І. Ожегова) - лінія з з'єднуються під кутом відрізків прямих ліній.
- Як називаються відрізки ламаної лінії?

- На які 2 групи діляться ламані лінії?

- Проведемо гру на увагу.

- Якщо лінія незамкнутая - встають хлопчики, якщо замкнута - встають дівчинки.

2. Малюнок стр. 33 (на столах лежать лінійки і циркулі).

- На яке питання нам потрібно відповісти?

- Стануть в нагоді ці знання і вміння вам в житті? (Дізнатися найкоротший маршрут від будинку до школи).

- Розгляньте доріжки. Це що?

- Чи можна за кресленням, порівнюючи дві ламані лінії, встановити, яка з них довше?

- Послухаємо діалог Олі і Юлі.

- Що таке діалог?

- Юля, як дізнатися довжину ламаної лінії?

-Якби її можна було розпрямити, то я б виміряла її довжину, а так я не знаю.
- Діти, а що б ви відповіли Юлі?
- А ти можеш виміряти довжину кожної ланки ламаної?
- Можу.
- Скільки ланок в даній ламаної лінії? Два ланки.
- Виміряй довжину кожної ланки і склади результати.

4. Електронний додаток.

- Перевіримо права чи Оля.

5. Практична робота.

- Тепер ми знаємо як знайти довжину ламаної, і можемо дізнатися довжину кожної доріжки і порівняти їх.

- Скільки ланок у синьої ламаної?

- Яка довжина 1 ланки? 2 ланки?

- Що потрібно зробити з отриманими результатами?

6. Робота в парах.

- Знаходимо довжину червоною ламаної.

-Яка довжина доріжки від будинку до колодязя? (2 + 3 = 5 (см))

-Яка довжина доріжки від будинку до альтанки? (3 + 3 = 6 (см))

-Яка ж доріжка довше?

- На скільки сантиметрів?

7. Робота з циркулем.

- Який ще предмет лежить у вас на столах?

- Що ви про нього знаєте? Циркуль і лінійка, напевно, найстаріші креслярські інструменти на землі. На стінах і куполах храмів і будинків, на різьблених чашах і кубках древніх Вавилонії і Ассирії намальовані такі рівні прямі лінії, такі правильні кола, що без циркуля і лінійки їх просто неможливо провести. А існували ці держави близько 3 тисяч років тому. Найстаріший, що дійшов до нас залізний циркуль знайшли у Франції під час розкопок стародавнього Червонограда. Він пролежав у землі понад 2 тисячі років. Циркуль завжди був незамінним помічником архітекторів і будівельників. У Древній Русі любили візерунок з дрібних правильних гуртків. Сьогодні існує безліч найрізноманітніших циркулів. Вони потрібні для креслення кіл і дуг, вимірювання довжини відрізків, перенесення розмірів з одного креслення на інший. Людям завжди було потрібно вміти проводити прямі лінії. Гладко обстругати дощечка-лінійка допомагала розкреслити кам'яну плиту при будівництві пірамід, ділити на стовпці пергамент.

- Для чого сьогодні нам потрібен циркуль? Читання пояснення на стор. 32

8. Електронний додаток.

8. Робота в групах.

- Правила роботи в групі.

1. Будь доброзичливим до товаришів. Пам'ятай, що ви робите спільну справу.
2. Чітко висловлюй свою думку.
3. Умій слухати інших.
3. Якщо не згоден з думкою інших: не кричить, не перебивати. Користуйся чемними фразами.
4. Не смійся над чужими помилками.

- Яка це ламана? (Незамкнута)

- За допомогою циркуля вимірюємо довжину першої ланки ламаної і відкладемо на лінійці.

- Якої довжини синя ламана? (2 + 3 + 2 = 7 (см))

Ми ногами топ-топ,
Ми руками хлоп-хлоп,
Ми очима МіГ мить,
Ми плечима чик-чик.
Раз - сюди, два - туди,
Повернись навколо себе.
Раз - присіли, два - підвелися,
Руки догори все підняли,
Раз - два, раз - два,
Займатися нам пора!

9. Первинне закріплення. - Що ви можете сказати про другий ламаної лінії? (Замкнута)

- Самостійно знаходимо її довжину будь-яким зручним для вас способом.

- Яка довжина замкнутої ламаної лінії?

- Яким способом знаходили?

- Яка ламана довше?

V. Робота над пройденим матеріалом.

1. Рішення завдання.

Їде -. на 20 хв

Вирішити завдання вам допоможуть картки, які висять в різних місцях класу. Але вірна картка - помічник тільки одна. Знайдіть її.

2. Веселі завдання у віршах.

- Є у нашого Андрійка

Шість монет по 2 копійки.

На покупку солодкої булочки.

Скільки грошей у Андрійка?

- У Антипа росли 4 липи,

А Філіп посадив більше на 7 лип.

Скільки лип посадив Філіп?

- У кухоль зірвала Марина

Дев'ять ягідок малини.

П'ять дала своїй подружці.

Скільки ягід стало в гуртку.

- А тепер оцініть свою роботу. На яку висоту нашої «гори досягнень» вам вдалося сьогодні піднятися.

Продовж будь-яку пропозицію.

- На сьогоднішньому уроці я дізнався ...

- На цьому уроці я похвалив би себе за ...

- Сьогодні я зумів ...

- Після уроку мені захотілося ...

VIII. Домашнє завдання